İstanbul’un Yedi Tepesi

İstanbul’un Yedi Tepesi

Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış, birçok kültürü içinde barındıran ve tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu bir şehir İstanbul. Gerek coğrafi konumu, gerek tarihi gerekse doğal güzelliği ile görenlerin hayran kaldığı bu şehrin o meşhur yedi tepesini bu yazımızda bir araya getirdik. İşte bir diğer adı “yedi tepeli şehir” olan İstanbul’un yedi tepesi…

1)Çemberlitaş Tepesi

istanbul-un-yedi-tepesi-6

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı olan Çemberlitaş’ta bulunan ve MS 330 yılında yapılan Çemberlitaş sütunu, şehrin yedi tepesinden biri olarak kabul edilir. Bizans İmparatorluğu döneminde yapılan bu sütun, İstanbul’u ziyarete gelen turistlerin de ilgisini çekmektedir.

2) Edirnekapı Tepesi

istanbul-un-yedi-tepesi-7

İstanbul’un Edirnekapı semtinde bulunan Mihrimah Sultan Camii’nin olduğu yerdir. Aynı zamanda şehrin en yüksek tepesidir.

3) Beyazıt Tepesi

istanbul-un-yedi-tepesi-5

İstanbul Üniversitesi’nin bulunduğu noktada, okulun içinde bulunan itfaiye kulesinin içinde bulunduğu yerdir. Beyazıt Camii de bu noktada bulunuyor.

4) Topkapı Sarayı Tepesi

istanbul-un-yedi-tepesi-4

İstanbul’un en merak edilen yerlerinden biridir; özellikle turistlerden fazlasıyla yoğun ilgi görüyor. Ayasofya da burada bulunur.

5) Yavuz Selim Tepesi

istanbul-un-yedi-tepesi-3

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Yavuz Selim adıyla anılan semtte bulunan tepedir. Sultan Selim Camii de bu bölgededir. Manzarası da ayrı bir güzeldir.

6) Kocamustafapaşa Tepesi

istanbul-un-yedi-tepesi-2

Kocamustafapaşa semtinde bulunan tepe, İstanbul’un yeni tepesinden biridir. Semtte Osmanlı döneminden kalma yapılar da bulunmaktadır.

7) Fatih Tepesi

istanbul-un-yedi-tepesi-

Fatih Cami’si ile Bozdağan Kemeri’nin bulunduğu bölge Fatih tepesi olarak bilinir. İstanbul’un en yüksek noktası da burasıdır. Osmanlı döneminden önce, Bizans döneminde de İstanbul’un en kıymetli, en prestijli yerlerinden biriydi.

Kubra

Bir cevap yazın