İstanbul’un Meşhur Lezzetleri

Birçok farklı kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapmış olan İstanbul, bugün de çok farklı kültürden insana ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Dünyanın en beğenilen şehirlerinden biri olmasında; hem kültürünün, hem coğrafi konumunun, hem tarihinin, hem doğal güzelliklerinin hem de sahip olduğu lezzetlerin katkısı büyük. Türkiye’nin her yöresinden alternatifleri bulabileceğiniz gibi burada dünya mutfağından da geniş bir seçenek sunuluyor. Peki, İstanbul’u İstanbul yapan lezzetler hangileri? Şehirde özellikle sokak lezzetleri oldukça meşhur. Şehrin büyük caddeleri, ara sokakları derken dört bir köşesinde bulabileceğiniz, klasikleşmiş İstanbul lezzetlerini sizler için derledik…

Kokoreç

istanbul-un-en-meshur-yemekleri-8

Avrupa Birliği’ne girmemiz her gündeme gelişinde o da yeniden gündeme geliyor. Sevmeyeni olsa da seveni de bir o kadar fazla. Kömür ateşinde pişen ve İstanbul’un en meşhur sokak lezzetlerinden biri olan kokoreç, steril olarak hazırlandığında sağlık açısından bir tehdit teşkil etmiyor.

Balık Ekmek 

istanbul-un-en-meshur-yemekleri-6

O da İstanbulluların en sevdiği lezzetlerden. Özellikle deniz kenarları ve balık pazarlarına gittiğinizde burnunuza buram buram balık kokusu geldiğini hissedebilirsiniz. Genellikle uskumru ile hazırlanan bu lezzet, İstanbul’un en meşhur sokak yemekleri arasında.

Lokma Tatlısı

istanbul-un-en-meshur-yemekleri-7

Türkiye’nin dört bir yanında bulabileceğiniz bu tatlı, İstanbul’da da oldukça meşhur. El arabalarında ya da tatlıcılarda bulabileceğiniz bu lezzet, sokakta da karşınıza çıkabilir.

Közde/Süt Mısır

istanbul-un-en-meshur-yemekleri-5

Haşlanmış ya da közde pişirilerek el arabalarında satılan süt mısır, İstanbulluların favori sokak yiyeceklerinden.

Kumpir

istanbul-un-en-meshur-yemekleri-4

Kestane

istanbul-un-en-meshur-yemekleri-3

Kağıt Helva

istanbul-un-en-meshur-yemekleri-2

Nohutlu Pilav 

istanbul-un-en-meshur-yemekleri-

Kubra

Bir cevap yazın