İstanbul’da Neler Oluyor?

İstanbul’da Neler Oluyor?

19 Mart 2016 tarihinde İstiklal Caddesi’nde canlı bomba tarafından gerçekleştirilen saldırı sonucunda 5 kişi yaşamını yitirdi. Ölenlerin yabancı uyruklu olduğu, bombanın hedefinde de turist kafilesi olduğu söylense de; bombanın yanlışlıkla ya da uzaktan patlatılmış olabileceği ihtimali üzerinde de duruluyor.

istanbul-da-durum

Bir hafta içinde önce Türkiye’nin başkenti Ankara ve ardından dünya merkezlerinden biri olan Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’da gerçekleştirilen terör saldırıları tüm ülke vatandaşlarında korkuya neden oldu. Saldırının ardından belki de İstanbul esnafı en kötü gününü yaşadı. Alışveriş merkezleri, caddeler, oturulacak yer bulunamayan kafeler, mağazalar bomboştu.

istanbul-trafik

Gün boyunca İstanbul trafik durumu hakkında bilgiler verildi ve Pazar günü aynı saatlerde kırmızı olan noktalar bugün yeşildi. Peki, insanların evinde oturmasına neden olan şey ne? Terör mü yoksa devletin can güvenliğimizi sağlamakta zorluk çekmesi mi? Son birkaç gündür Whatsapp ve internet üzerinde dolaşan ihbarlar ardından Türkiye’deki Alman okulları ve konsoloslukların haftasonu kapatılacağı haberleri İstanbulluların da korkmasına neden oldu. Belki de Cumartesi günü yapılan kanlı eylemde ölü sayısının daha fazla olmasını engelleyen de bu haberlerdi.

istanbul-da-durum-2

Herkes haftasonu çıkmamak için örgütlenmişçesine İstiklal caddesi her zamankinden daha boştu. Ölü sayısının az olması terörü önemsiz kılmıyor tabi… İstanbul’da önümüzdeki günlerde de işler karışık olmaya devam edecek gibi görünüyor. Ülke ekonomisinde önemli bir yer tutan İstanbul halkı yarın işe gitmek ve çocuklarını okula göndermek konusunda da endişesini sürdürüyor. Özellikle Nevruz bayramının 21 Mart Pazartesi olacak olması, akıllara başka olayların da çıkabileceğini getiriyor. Bunun üzerine 20 Mart pazar günü oynanacak olan Galatasaray- Fenerbahçe derbisi de ertelendi. Ertelenmenin alınan bir istihbarattan kaynaklandığı söylendi. Bu durum, dünya basında da Avrupa’nın en önemli derbilerinden biri terör nedeniyle ertelendi haberleri ile yer buldu.

 

Kubra

Bir cevap yazın