İstanbul Sokak Lezzetleri

İstanbul  Sokak Lezzetleri

Sokak lezzetlerinin bol olduğu İstanbul’da, lüks restoranların yanında sokakta satılan yiyecekler de İstanbullulardan ilgi görüyor. Şehrin yerlilerinin yanı sıra turistlerin de ilgisini çeken sokak yemekleri arasında geniş bir seçenek yer alıyor. İstanbul sokaklarında yürürken caddelerde, sahil kenarlarında, ara sokaklarda, tarihi mekanlarda karşınıza farklı tatlar çıkacak. İşte İstanbul sokak lezzetleri…

Simit

istanbul-sokak-lezzetleri-5

Türkiye’nin simgeleri arasında yer alan simit peynir ikilisi, sokak kültüründe de yerini alıyor. Sabahları simitçinin sesi ile uyanmak, İstanbul’da yaşayanlar için hiç da uzak bir durum değil. Hem ekonomik hem de doyurucu olması yönüyle simit en sevdiğimiz sokak lezzetleri arasında.

Balık Ekmek

istanbul-sokak-lezzetleri-4

Şehrin deniz kenarı semtlerine yolunuz düşerse, sizi mis gibi balık ekmek kokusunun karşıladığını göreceksiniz. Kadıköy ve Karaköy başta olmak üzere balık ekmek arabaları ve deniz kenarındaki balık ekmek stantları ile karşılaşabilirsiniz.

Kestane

istanbul-sokak-lezzetleri-3

Soğuk havalarda İstanbullular için bir gelenek haline gelen kestane, en sevilen sokak lezzetleri arasında yerini alıyor. Eski, soba başında pişirilen kestane kokusunu anımsatması yönüyle özellikle orta yaşlı İstanbullulardan ilgi görüyor.

Mısır

istanbul-sokak-lezzetleri-2

Tatilcilerin sahilde en çok sevdiği lezzetlerden biri olan mısır, İstanbul sokaklarında da bolca bulunur. Mısır arabalarında, süt ya da köz olarak satışa sunulan bu sokak lezzeti, hem ekonomik hem de oldukça lezzetli.

Midye Dolma

istanbul-sokak-lezzetleri-

Deniz mahsullerinden vazgeçemeyenler için midye dolma harika bir seçenektir. Sıcak yaz günlerinde sahilde yanınıza gelen bir satıcının dışında İstanbul sokaklarında da midye dolma satıcıları ile rahatlıkla karşılaşabilirsiniz.

Kubra

Bir cevap yazın