İstanbul ile İlgili Şarkılar

İstanbul ile İlgili Şarkılar

Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul, bugüne kadar yüzlerce şiire ve onlarca şarkıya da konu oldu. Gerek tarihi güzellikleri, gerekse içinde yaşayanların yaşadığı aşkları, acıları konu alan sözleri ile İstanbul’u anlatan şarkıları bu yazımızda listeledik…

Bekle Bizi İstanbul

istanbul-ile-ilgili-sarkilar-6

Esip Akbayram’ın sesinden dinlediğimiz Bekle Bizi İstanbul şarkısının müziği Onur Akın’a ve sözleri Vedat Türkali’yi ait. Özellikle İstanbul’dan uzakta kalmak zorunda kalan İstanbul’lulara bu güzel şehri hatırlatıyor.

Ah İstanbul

istanbul-ile-ilgili-sarkilar-5

Her söylediği bir fenomen olan Sezen Aksu’nun bu klasikleşmiş şarkısı her dinleyende özel bir yere sahip. İstanbul’u kullanarak çektiği acıyı anlattığı şarkısında bu şehrin her yönünü bize gösteriyor.

İstanbul 

istanbul-ile-ilgili-sarkilar-4

Ezginin Günlüğü’nün seslendirdiği şarkı, bir yandan İstanbul aşkını anlatırken, bir yandan da sevgiliye olan aşkı anlatıyor. Sözü ve müziği Ezginin Günlüğü’ne ait olan şarkı da klasikleşmiş İstanbul şarkılarından.

Ada Sahillerinde Bekliyorum 

istanbul-ile-ilgili-sarkilar-3

Sözü ve müziğinin kime ait olduğu bilinmeyen bu şarkı, en güzel şarkılardan. Hicaz makamında söylenen şarkı, nesilden nesle geçerek bugün hala sevilen bir şarkı olmayı sürdürüyor.

İstanbul Beden Büyük

istanbul-ile-ilgili-sarkilar-2

Yazdığı şarkıları ve yumuşak sesi ile sevdiğimiz sanatçılardan biri olan Yalın’ın bu şarkısı da çok seviliyor. Sözü ve müziğinin kendisine ait olduğu şarkı Yalın’ın ikinci albümündeki şarkılardan olsa da, aradan yıllar geçmesine rağmen hala sözleri aklımızda.

İstanbul’da

istanbul-ile-ilgili-sarkilar-

Kokoreç, Her Gece gibi şarkıları ile gönüllerde taht kuran Mirkelam da İstanbul ile ilgili şarkı yazan isimlerden. Sevgiliye sitemini ve özlemini İstanbul’u kullanarak gösteriyor.

 

Kubra

Bir cevap yazın