İsa Bey Camii

İsa Bey Camii

İzmir tarihi açısından önemli konuma sahip olmasının çok artı yönleri bulunmaktadır.

Bunların en iyi örneklerinden biriside İsa Bey Camii’dir. Camii İzmir’in Selçuk ilçesin de bulunmaktadır. Anadolu Türk İslam sanatının kuşkusuz en iyi örneklerindendir. Çevresinde daha önce bahsettiğimiz Saint Jean Kilisesi bulunmaktadır. Mimarisine 13 Mart 1375 yılında İsa Bey tarafından yaptırılmıştır. Mimarı ise Şamlı Ali El-Dımeşki’dir. Mimarisi ustalıkla yapılan Camii mermer işlemeciliğinin ve ağaç oymacılığının en iyi örnekleridir.

Yapı 19. yüzyıllar arasında kervansaray olarak da kullanılmıştır.56,5 x 52 m boyutlarında olan caminin kapalı kısmı ise 52×20,5 m’dir. Anadolu da yapılan iki minareli, revaklı ve şadırvanlı avlulu camilerin ilk örneklerindendir.

İsa Bey Camisinin iç mekânındaki zengin süslemeler de ne yazık ki günümüze kadar ulaşamamıştır. Bugün sadece mihrap önü kubbesinin pandantiflerinde geometrik kompozisyonlar oluşturan çini mozaik süslemeleri dikkatimizi çekiyor. Yapının zengin süslemelere sahip taştan yapılmış orijinal mihrap ve minberi şuan ki günümüze kadar ne yazık ki kendini koruyamamıştır.

İzmir’in Selçuk ilçesine yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edip ibadetinizi yapmanızı tavsiye ederim.

Sibel

One thought on “İsa Bey Camii

Bir cevap yazın