İlyas Bey Camii

İlyas Bey Camii

Aydın ilimizin Didim ilçesine bağlı olan, Balat Köyü’nde bulunan 607 yıllık İlyas Bey Camii yapılan restorasyon’lar sonrası eski görkemine kavuşmuştur.

Cami tarihi açıdan öneme sahip diğer bir Miletos kentinin yanında yer almaktadır. Cami Menteşoğulların dan İsyal Bey tarafından 1404 yıllarında yaptırılmıştır. Camimin karşısındaki türbede ise İsyal Bey yapmaktadır. Dünyada ilk Kubbeli Camisi olarak bilinmektedir.

Caminin avlusu medrese ve imaret odaları ile çevrilidir. Yapısında düzgün mermer bloklarla kullanılan camide en ilgi çekici özelliklerinden biride kuşkusuz mukarnaslı nişlerle süslü olan gösterişli mihrabı ve camiye karakteristik görünüm veren, eyvan türü büyük bir kemerle dışa açılan ana cephesidir.Kubbesi sekizgen bir kasnak üzerinde 14 m. çapında olup, üzeri kiremitle örtülmüştür.

İlyas Bey Cami İlyas Bey Camisi

Bizleri böyle tarihi ve görkemli camii için  restorasyon çalışmalarına katkı veren Muharrem Kayhan ve ailesine teşekkürlerimizi ediyoruz. Yolu düşenlere şiddetle ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum. Görünce insanın kanı ısınıyor, bu vatanın evladı olmanın, bu miraslara sahip olmanın ne demek olduğunu hissettiriyor.  Mutlaka görülmesi gereken yerler arasına alabilirsiniz.

Sibel

Bir cevap yazın