İki Dere Arasına Kurulmuş Bir Köy: Ağva

İki Dere Arasına Kurulmuş Bir Köy: Ağva

Latincede iki dere arasına kurulmuş yerleşim yeri (su), (köy) anlamına gelen Ağva İstanbul’a 97 km uzaklıktadır. Göksu ve Yeşilçay dereleri arasında yer almaktadır.

Geçmişten günümüze bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Ağva Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlı’ya ev sahibi olmuştur. M.Ö 7. Yüzyıla dayanan tarihi kalıntılara Ağva Köylerinde rastlanabilir. Bu köyler arasında Kalem Köy Romalılara ait kliseyi, Hacıllı Köyü Gürlek Mağarasını, Sungurlu mahallesi dağ değirmeni, Hisar Tepe kale kalıntılarını bünyesinde barındırmaktadır.

Göksu ve Yeşilçay gölleri Ağvayı geçerek Karadeniz’e dökülmektedir. Göksu’nun kıyısında oteller Yeşilçay’ın ise balıkçı tekneleri için mekânları vardır. Derelerde ayrıca Kano ve Deniz bisikletiyle gezinti yapılabilir. Kano; bir tekne türüdür.

3000 civarı nüfusa sahip Ağva’da nüfus yaz aylarında 10.000’e ulaşmaktadır. Özellikle yazın ve hafta sonları ziyaretçisi fazladır.

AĞVA GEZİLECEK YERLER

Ağva birçok İl’e yakın olmasına rağmen kendini tümünden soyutlamış bir yerdir. Ağva’nın yakın olduğu bu İller İstanbul, Düzce, Ankara, Bolu ve Zonguldak’tır.

  1. Kilimli ve Kadırga Koyları

Ağva’ya 15 dk. Mesafedeki bu yer sakin denizi ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Olta balıkçılığının serbest olduğu u yer balıkların geçiş noktasıdır.

2.Kalemköy

Hititlerden başlayarak Osmanlıya kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu yerde geçmişin izlerine rastlayarak o anları hissetmeye çalışmak mümkün. Romalılara ait mezarlar ve kliseleri de içinde barındıran bu köy Ağva tarihi hakkında bilgi veren en iyi örnektir.

  1. Saklı Göl

Yemyeşil ormanın etrafına yerleştirilmiş bu yer gerçekten saklı bir cennet.

  1. Köy Turları

Binlerce yıllık tarihe ev sahipliği yapan birbirinden güzel köyleri tarihi dokusunu hala korumaktadır. Özellikle Türkmen aşiretlerinin köyleri.

 

 

 

 

 

Sibel E

2 thoughts on “İki Dere Arasına Kurulmuş Bir Köy: Ağva

Bir cevap yazın