II. Attalos Şehri; Kaleiçi

II. Attalos Şehri; Kaleiçi

 

II. Attalos Şehri; Kaleiçi

M.Ö 133’e dayanan Kaleiçi, Antalya’nın en önemli merkezlerinden biridir. Şehrin II. Attalos tarafından kurulduğu söylenmektedir.  Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu yerleşim yeri günümüzde tüm tarihi değerlerini koruyarak eşsiz güzelliğiyle misafirlerini ağırlamaktadır.  Özellikle Roma ve Osmanlı İmparatorluğunun izlerini yansıtan Kaleiçi ziyaret edilmesi önerilen yerler arasındadır. SİT alanı ilan edilen bu bölge koruma altına alınmıştır. Kuşaktan kuşağa aktarılan bir değer olarak varlığını korumaktadır.

Özgün dokusundan dolayı Antalya iç limanı ve Kaleiçi, Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunca 1972 yılında SİT bölgesi olarak korumaya alınmıştır. 28 Nisan 1984’de FİJET (Uluslararası Turizm Yazarları Birliği) Turizm Bakanlığı’na Antalya- Kaleiçi Kompleksi restorasyon çalışması nedeniyle Altın Elma Turizm Oskar ödülünü vermiştir.

Kaleiçi batısında deniz, kuzey ve doğu kısmında ise caddeleri olan bu caddelere paralel uzanan ve bir kısmı günümüze kadar ulaşabilmiş surlarla çevrilidir. Bu surlardaki geleneksel doku günümüze kadar varlığını yitirmeden gelebilmiştir. Bu surlar adeta bir sınır görevini üstlenmektedir. Yerleşim iki farklı şekilde oluşmuştur. Bunu nedeni ise sokak boyunca uzanan Orta Sur duvar ayrımıdır. Bu duvar Kaleiçi yerleşimini Cami Sokak ve Hıdırlık Sokak olarak ikiye ayrılmıştır.

Kaleiçi’nde yer alan eşsiz güzellikler; Hadrian (Hadrianus) Kapısı, Hıdırlık Kulesi, Kesik Minare Camii, Yivli Minare Külliyesi, Zincirkıran Türbesi, Nigar Hatun Türbesi, İskele Camii’dir.

Sibel E

2 thoughts on “II. Attalos Şehri; Kaleiçi

Comments are closed.