İhtişamı İle: Galata Kulesi

İhtişamı İle: Galata Kulesi

İstanbul ‘un Galata semtinde inşa edilen bu kule 528 yılına dayanmaktadır. UNESCO 2013 yılında Galata Kulesini Dünya Miras Geçici Listesine eklemiştir. Bizans imparatoru Anastasius bu yapıyı 528 yılında Fener Kulesi olarak inşa ettirmiştir. IV. Haçlı seferleri sırasında tahrip olan bu yapı Cenevizliler tarafından 1348 yılında İsa Kulesi olarak yığma taşlar ile yapılmıştır. Bu zamanda kentin en büyük binası unvanını almıştır.

1453 yılında Osmanlı hakimeyetine geçen kule; 16.yy’da Kasımpaşa tershanesinde çalıştırılan Hristiyan Savaş esirlerinin barınağı olmuştur. Sultan III. Murat zamanında rasathane olarak kurulmuş ve bu rasathane 1579 yılında da kapanmıştır.

17.yy’da IV. Murat döneminde Hezarfen Ahmet Çelebi tarafından 1638 yılında Galata Kulesinden Üsküdar-doğancılara ilk uçuş gerçekleştirilmiştir. Avrupa’da büyük ilgi gören bu uçuş Grevür adı verilen bir baskı tekniğiyle İngiltere’de uçuş gösterilmiştir.

1717 yılında yangın gözlem kulesi olarak kullanılmıştır. III.Selim dönemide çıkan bir yangın sonucu kulenin büyük bir bölümü yanmıştır. Onarılmış ve 1831 yılında tekrar bir yangında hasar görerek onarılmıştır. Son halini ise 1967 yılında bitirilen şekli ile bugün korumaktadır.

Kuleyi ziyaret eden ziyaretçiler kule içerisinde bulunan görevlilerden biletlerini aldıktan sonra asansör kapısında beklemektedir. Kule içersinde mevcut iki asansör bulunmaktadır. Kulenin toplam 9 katının 7 katına ulaşım asansörle sağlanmaktadır. Geri kalan 2 kata ulaşım merdiven kullanılarak yapılmaktadır.

Muhteşem manzarası ve tarihi dokusu ile Galata Kulesi turistlerin ilgisini çeken yapıdır. Galata kulesine giriş için Türk vatandaşları 10TL, yabancı uyruklular ise 20TL ödemektedir.

Galata Kulesini haftanın her günü 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Restoran bölümü 21’de kapanmaktadır.

 

Bir rivayete göre eğer Galata Kulesine sevgiliniz ile çıkarsanız onunla evlenirmişsiniz. Eğer evlenmeyi düşünüyorsanız bu rivayeti dikkate alarak sevgilinizi Galata Kulesine götürebilirsiniz. Galata Kulesini turladıktan sonra güzel bir akşam yemeği eşliğinde unutulmaz, romantik bir gün geçirebilirsiniz

Sibel E

One thought on “İhtişamı İle: Galata Kulesi

Bir cevap yazın