Hz. İbrahim’in Kurtuluş Mucizesi : Balıklı Göl

Hz. İbrahim’in Kurtuluş Mucizesi : Balıklı Göl

Şanlıurfa şehir merkezinin Güneybatısında bulunan Balıklı Göl İbrahim Peygamberin ateşe atıldığı sırada düştüğü yer olarak bilinir. Şanlıurfa’nın en çok ziyaret edilen yeridir.

 

Balıklıgöl’ün Hikayesi

Hz. İbrahim İslamiyet, Musevilik ve Hıristiyanlık tarafından tanınan ve bu dinlerin kutsal kitaplarında adı geçen peygamberdir. Hz. İbrahim’in Urfa’da doğduğu söylenmektedir. Kral Nemrut ise o bölgede bulunan Kraldır. Hikaye Hz. İbrahim ve Kral Nemrut arasında gelişmiştir.

Rivayete göre Kral Nemrut yıldızlara baktığında ona bir adamın geleceği ve hem ona hem de putperestliğe savaş açacağı işaret edilir.  Krala ve putperestlere karşı duran kişinin Hz. İbrahim’den başkası olmayacağı kesindir. Hz. İbrahim yalnızca Kral ve putperestlere karşı koyan bir tavır sergilememiş aynı zamanda Kralın kızı Zeliha’ya da gönlünü kaptırmıştır.

Kral Nemrut bu durumu öğrenince Hz. İbrahim’in yakılması emrini vermiştir. Bugünkü Balıklı Göl’ün yer aldığı mevkide ateş yakılmıştır. Bu ateş kentin tüm bölümlerinden görülebilecek  bir ateştir. Ateşin karşısına denk gelen bir tepede (Urfa kalesinin bulunduğu tepe) Hz. İbrahim iki sütün arasına yerleştirilen Mancılıkla ateşe fırlatılmıştır. (Mancılık: topun icat edilmediği dönemde kale kuşatmasında veya ağır taş gülle fırlatmada kullanılan ilken bir araştır.)

Hz. İbrahim’in fırlatılması ile yakılan ateş suya etrafındaki odunlarda balığa dönüşmüştür. O günden bugüne göl ve orada bulunana balıklar kutsal sayılarak her kim bu balıklardan yemeye kalkışırsa kör olacağına inanılmıştır. Hz. İbrahim bu göle sağ olarak düşer. Hz. İbrahimin Düştüğü yer  Halil-ür Rahman yani Allahın Dostudur.

Kral Nemrut’un kızı Zeliha İbrahimin peşinden ateşe atlar. İbrahim’in düşmesiyle oluşan gölün yanında hemen küçük bir göl daha oluşur. Bu göle de Ayn-Zeliha yani Zeliha’nın Gözü denilmektedir.

 

Balıklı Göl’e Nasıl Gidilir ?

 

Balıklı gölün adresi: Halil-ür Rahman Gölü, 63200 Göl, Şanlıurfa Eyyübiye, Şanlıurfa, Türkiye

Şehrin heryerinden Balıklı göle ulaşım sağlanmaktadır. Tabelaları takip ederek kolaylıkla Balıklı göle ulaşılabilinir. Balıklı göl ile otogar arası 2kmdir. Yürüyetek ya da otagar önünden geçen dolmuşları kullanarak Balıklı göl’e ulaşabilirsiniz. Havaalanından uzaklığı ise yaklaşık 7-8 km. buradan da dolmuş yada taksi ile Balıklı Göle ulaşabilirsiniz

 

 

Sibel E

Bir cevap yazın