Huzurun Adı Gölcük Yaylası

Huzurun Adı Gölcük Yaylası

Genelde çoğumuz yorgunluğumuzu atmak için yaylara koşuyoruz.

Sizlere bir yayladan bahsetmek istiyorum. Gerçekten kendinizi huzurlu hissettirecek Gölcük Yaylası, İzmir’in Ödemiş ilçesinde bulunmaktadır. Her mevsimin ayrı güzellikler barındıran Gölcük Yaylası, Ödemiş’e 18 kilometre, Zeytinlik kasabasına 12km, İzmir’e ise sadece 130 kilometre uzaklıktadır.

Tarih kitapları da karıştırdığımızda bölgenin önemine de rastlıyoruz. Karamanoğulları zamanında bölgede at beslerlermiş. 1050 metre yükseklikte, 810 dekarlık bir göl bulunmaktadır. 1976 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile zeytinlik belediyesinin mücavir alanı olmuştur. Eski merhum başbakanımız Şükrü SARAÇOĞLU tarafından parsellenerek halka dağıltılmıştır. Yöre halkanın söylediklerine göre geçimlerini tarımla geçirmektedir. Türkiye’nin patates üretimi için önemli pay sahibidir. Ayrıca verimli toprakları sahip olan bölge; kestane, cevir, erik, kızılcık, kiraz ve elma ile de tarım ürünlerini oluşturmaktadır.

Bölgede konaklayabileceğiniz otellerde mevcuttur. Seyahat planınıza bu huzur ve neşe dolu sevimli Göçlük Yaylasını gönül rahatlığı ile ekleyebilirsiniz. Doğanın huzur dolu havasını içinize çektiğiniz zaman mutlaka bana hak vereceğinizi düşüyorum.

Ulaşım imkânı da rahat olması nedeni ile sizler için mutlaka vazgeçilmez olacaktır.

Sibel

One thought on “Huzurun Adı Gölcük Yaylası

Bir cevap yazın