Huzur Veren Bir Yer: Eğirdir Gölü

Huzur Veren Bir Yer: Eğirdir Gölü

Eğirdir gölü Isparta’da yer alan tatlı su gölüdür. Eğirdir gölü sessiz, sakin bir ortamda tatil yapmak isteyenler için ideal yerdir. Doğa yürüyüşünü yapmayı ve gezmeyi sevenler için Eğirdir Gölü harika bir alternatiftir.

Eğirdir’i ziyarete geldiyseniz mutlaka Yeşilada, Kovada Gölü, Aya Stefanos Kilisesi, Antiocheia, Pisidya, Eğirdir Kalesi, Davraz Dağı (Kayak), Hızır Bey Camii, Altınkum Plajı, Dündar Bey Medresesi (Taş Medrese), Yazılı Kanyon, Kasnak Meşesi Ormanı, Yalvaç gibi eğirdir için turistik değere sahip bu yerleri ziyaret etmelisiniz.

Yeşilada, eğirdir denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biridir. Eğirdir’in en önemli turistik değeridir. 1.5 km uzaklık ile bu göl şehir merkezine oldukça yakındır. Balık restoranlarıyla ünlü bu yer küçük bir yerleşim yeri olmasına karşılık tarihi zenginlikleri olan bir yerdir.

Aya Stefanos Kilisesi, Yeşilada içerisinde yer alan kilisedir. 19.yy’da inşa edilen bu yapı Hristiyanların hac ibadetleri için uğrak alanıdır. Eski çağlarda Hıristiyan hacı adayları kudus öncesinde bu mekâna uğrayarak ayinler yapmışlardır.

Kovada Gölü, Eğirdir Gölünün fazla sularının birikmesiyle oluşmuş göldür. Çeşitli bitki örtüsü ve hayvanları ile Milli Park olarak nitelendirilmektedir.

Antiocheia, Pisidya, İç Anadolu, Ege ve Akdenizin birleştiği noktada yer alması bakımından önemli olan bu yer eski çağlardaki bir antik kenttir.

Dündar Bey Medresesi (Taş Medrese), Gıyasettin Keyhüsrev tarafından 1237de inşa edilen yapıdır. İlerleyen zamanlarda Hamidoğlu Dündar Bey burayı medreseye dönüştürmüştür.

Eğirdir Kalesi, dış ve iç kale olarak tasarlanan bu kalenin sadece iç kale kısmını günümüze taşıyabilmiştir. Bu kaleden etraftaki muhteşem manzarayı seyretmek oldukça keyif vericidir.

Davraz Dağı (Kayak), Isparta Eğirdir arasında kalan bu yer

 Hızır Bey Camii(Ulucamii), Eğirdirin en büyük camisidir. XI yy’da Selçuklular tarafından depo olarak yapılmış, Hamidoğulları döneminde ise Hızır Bey tarafından camiye çevrilmiştir.

Altınkum Plajı, Eğirdir’in hatta göller yöresinin tamamının en iyi turizm bölgesidir.

Yazılı Kanyon,  Zengin bitki örtüsü, yaban hayatı ve seyrine doyum olmayan doğal güzellikleri vardır. Tarihi “Kral Yolu”nun da geçtiği kanyon tapınak ve kaya yazıtları ile tarihi önem arz etmektedir.

 

Kasnak Meşesi Ormanı, Eğirdir’e 32 km uzaklıktaki bu orman Yukarıgökdere köyünde yer almaktadır. Doğa yürüyüşünü sevenler için burası mükemmel bir mekândır.

Yalvaç, Göller yöresinin en kuzeyinde yer alan bu yerleşim yerini ziyaret ederseniz Güllaç yemeden dönmeyinizJ

 

Sibel E

Bir cevap yazın