Huzur Dolu Ladik Gölü

Huzur Dolu Ladik Gölü

Türkiyenin önemli gölleri arasında gelen Lâdik Gölü. İlçenin doğusunda Erzincan yolunun yaklaşık 7. Kilometresinde yer almaktadır.

1933 yılında Devlet Su İşlerince göl yatağının ıslahı çalışmaları için çeşitli incelemeler yapılmış, bu incelemeler sonucunda 1951 yılında Mazlumoğlu ve Kıranboğaz Köyleri arasına, Tersakan Irmağının başlangıç yerine Regülatör yapılarak göl suyunun düzenli bir şekilde akması sağlanmıştır.

 

Lâdik Gölü insana huzur aşılamaktadır. 870 hektarlık alana sahip olan göl, üzerinde yüzen adacıkları (Torf madeni) ile son derece ilgi çekici bir sit alanıdır. Ladik Gölünde yaşamakta olan başlıca balık türleri; Turna Balığı, Geceğan, Tahta Balığı, Sazan, Kızıl Kanat, Tatlı Su Istakozu. Doğal Güzelliklerinin yanı sıra içerisinde barındırdığı balıkların yanında bu bölgede tatlı su ıstakozu da bulunmaktadır. Yüzen adacıkları ve barındırdığı birçok kuş türleri ile göle farkli bir güzellik katmaktadır. Burada su kayağı, sörf, yelkenli yarışı gibi sportif faaliyetleri yapmak da mümkündür. Bu özellikleriyle göl, ilçe turizmine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.

Samsun’a yaptığım gezi sonrasında gezme imkânım oldu, gölde bulunan ördekler ve kuşlar gerçekten görülmeye değerdir. Sizinde gezip görmenizi isterim.

Sibel

Bir cevap yazın