Hristiyanlık İçin Önemli Bir Merkez Olan Demre

Hristiyanlık İçin Önemli Bir Merkez Olan Demre

Bizans döneminden kalma Akdeniz’in incisi olan bu yerleşim yeri Myra (Demre) tahminlere göre 5. Yüzyılda kurulmuştur. Bizanstan önce likya’nın önemli bir yerleşim yeri olan Demre Bizans ile gelişmiştir. Bizans döneminde kent önemli bir idari ve dini merkez olmuştur. Hristiyanlar için kutsal kabul edilen bu yerde her yıl 6 Aralıkta Noel baba etkinliklerini yapmak gelenekselleşmiştir.

İlçe tarihi geçmişi ve coğrafi konumu nedeniyle turizm için önemli bir merkezdir.  Noel baba kilisesi, myra antik kenti ve tiyatrosu, andreake antik kenti, kaya mezarları, simena antik kenti turizm için önemli destinasyonlardır. Kekova adaları, batık kent’in berrak ve muazzam denizi ve iklimi ile de belde coğrafi yönüyle de turizm açısından önemli bir yerleşim yeridir. Tüm bu sayılan özelliklere rağmen turizmden çok faydalanamayan bu yerleşim yerinde  ulaşımın zor olması, konaklama tesislerinin kısıtlı olması turizm açısından eksiklik olarak nitelendirilmektedir.

İlçede el sanatları olarak kilim (barak), keçe, kıl çul, çuval, ipek, gönek, dastar gibi el dokumaları ile semer ayrıca havut, kolan, kalaycılık, demircilik gibi el sanatları ön plandadır. Ne yazık ki günümüzde bu el sanatları unutulmaya yüz tutmuştur.  Demre deve güreşleri festivali ilçedeki önemli etkinliklerdendir.
Akdeniz mutfağının en belirgin özelliğini ve en güzel lezzetlerini sunan bu yerleşim yerinde Zeytinyağlılar, otlar ve salatalar ön plandadır. Ayrıca Dalyan’dan avlanan balıklar ile mavi yengeçte en çok tercih edilenler arasındadır. Mavi yengeci bir çok restoran kendi havuzlarında yetiştirmektedir. Bunların dışında Demre Pilavı, sac kavurma, tandır kebabı, köle  tercih edilebilecek diğer alternatiflerdir.

Demre Gezilecek Yerler

  1. THEİMUSSA (KALE İSKELESİ-ÜÇAĞIZ)

THEİMUSSA (KALE İSKELESİ-ÜÇAĞIZ)

2. DOLİCHİSTE (KEKOVA)

DOLİCHİSTE (KEKOVA)

 

3. Cyaneae-Kyaenai (Yavi veya Yuva Köyü)

Cyaneae-Kyaenai (Yavi veya Yuva Köyü)

 

 

 

Sibel E

2 thoughts on “Hristiyanlık İçin Önemli Bir Merkez Olan Demre

Comments are closed.