Hitit İmparatorluğunun başkenti: Hattuşaş

hattusas1

UNESCO Dünya Miras Listesine 1986 yılında alınan Hattuşaş, Hittit imparatorluğunun başkentliğini yapmış ve Anadolu’da önemli bir yerleşim merkezi olarak yüzyıllarca varlığını sürdürmüştür.  Günümüzde bu yapıda tapınaklar, kraliyet konutları ve surlar bulunmaktadır.

Çorum Boğazkale ilçesinde bulunan Hattuşaş sanat ve mimaride gelişmiş bir yerleşim yeridir. Hattiler döneminde kurulan bu yapının ismi kurucularından ileri gelmektedir. Hattuşaş’ta yapılan kazılarda 5 kültüre ait kalıntılara rastlanılmıştır. Bu 4 kültür;  Hattiler, Asurlar, Roma ve Bizans  olarak sıralanmaktadır.

bogazkale-hattusas-tr603

Kalıntılar incelendiğinde bu kalıntıların Aşağı Kent, Yukarı Kent, Büyük Kale ve Yazılıkaya’dan oluştuğu söylenmektedir.

Aşağı Kent; Hattuşaş’ın kuzeyinde yer alan kısım olarak nitelendirilir. Aşağı Kentte Asur Ticaret Kolonileri Çağı yerleşimleri görülmektedir. Büyük tapınak kalıntıları bu kentte yer almaktadır.

buyuk-tapinak-kalintisi

Yukarı Kent; tapınaklar ve kutsal alanlardan oluşan bu kent güney cepheden çevrilen surlarla kapatılmıştır. Surlarda 5 kapı yer almaktadır.

hattusas-stefli-kapi

Sfenksli Kapı. Kentin en yüksek noktasında yer almaktadır.

hattusa_the_king_gate  hattusas-antik-kenti-corum-2

 

Aslanlı kapı ve Kral Kapısı batı ve doğu uçlarda yer almaktadır.

hattusas-yer-kapisi

Yer kapısı; halkın gizlice şehir dışıyla temasını sağlamaktadır.

 

buyukkale-hattusas

 

Büyük kale; kraliyet sarayının bulunduğu kaledir.

hattusas-yazilikaya

Yazılıkaya ise Hititlerin açık hava tapınağıdır.

Sibel E

Bir cevap yazın