Hatay’da Ne Yenir?

Hatay’da Ne Yenir?

Barındırdığı kültür mozaiği ile “medeniyetler şehri” olarak anılan Hatay, seyahat severlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden. Burada geçirdiğiniz süre boyunca farklı dünya mutfaklarından lezzetler tadabilirsiniz. Gastronomi şehri olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Hatay, Akdeniz ülkelerinin lezzetlerini Anadolu’nun zengin yemek kültürü ile buluşturuyor. Peki, Hatay mutfağının en meşhur yemekleri nelerdir? Hatay’da ne yenir?

Tavuklu Kepse Pilavı

hatay-mutfagi-yemekleri-8

Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan Hatay mutfağı, et yemekleri ve kebapların bol olduğu bir mutfak. Öyle ki et ürünleri sadece kebaplarda değil, pilavlarda da sıkça karşımıza çıkıyor. Kemikli et ya da tavuk ile yapılan bu pilavın içinde menengiç, havuç gibi lezzetler de var.

Ekşili Antakya Kebabı

hatay-mutfagi-yemekleri-7

Yine et ile yapılan bir lezzet. Kuşbaşı et, nar ekşisi, iç yağı, arpacık soğan ve domates bu kebabın olmazsa olmazları.

Ekmek Köftesi

hatay-mutfagi-yemekleri-6

Bayat ekmeklerin değerlendirilmesi için yapılan ve zaman içinde Hatay mutfağının meşhur yemekleri arasında da yerini alan ekmek köftesi, lezzetli ve doyurucu bir lezzet.

Tepsi Kebabı

hatay-mutfagi-yemekleri-5

Antakya’nın meşhur yemeklerinden biri olan tepsi kebabı, et yemeklerinden hoşlananlar için harika bir lezzet. Kıyma ile yapılan bu kebap, üzerinde salçalı sos ile servis ediliyor.

Belen Tavası 

hatay-mutfagi-yemekleri-4

Hatay’da ne yenir? diyorsanız Belen tavasını seçenekleriniz arasına mutlaka almalısınız. Adını Hatay’ın ilçesi Belen’den alan bu yemek, et ve sebzelerin bir araya gelmesi ile hazırlanıyor.

Biberli Ekmek

hatay-mutfagi-yemekleri-3

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması

hatay-mutfagi-yemekleri-2

İçli Köfte

hatay-mutfagi-yemekleri-

 

Kubra

Bir cevap yazın