Halı Diyarı: SULTANHANI

Halı Diyarı: SULTANHANI

Sultanhanı, tarih sahnesinde pek çok medeniyete kucak açmış, buram buram tarih kokan eşsiz bir ilçedir. Gerek insanları gerek doğası bakımından da oldukça zengin olan ilçe her dönem popülerliğini arttırmaktadır. Şimdi sizlere Aksaray’ın bu güzel ilçesi hakkında bilgiler verelim…

AKSARAYIN ŞİRİN BİR İLÇESİ

Sultanhanı ilçesi, Aksaray’a bağlı bir ilçedir. 2017 yılında belde iken KHK ile ilçe olmaya hak kazanmıştır. Konya- Aksaray karayolu üzerinde 115. Kilometrede yer alan bir yerdir. İlçe,  Aksaray’ın 42 kilometre batısında bulunmaktadır. Sultanhanı ilçesi, Hasan Dağı- Karacadağ ve Tuz Gölü arasındadır.

SULTANHANI’NIN İKLİM ŞARTLARI

Sultanhanı ilçesinde karasal iklim hâkimdir. İlçede yağışlar oldukça azdır. İlçede seyrek yapılaşma görülmektedir. Açık bir alana sahip olan ilçede serin bir hava hâkimdir. Sultanhanı ilçesinde yaylacılık çok önemlidir. Sultanhanı ilçesinin toprağı kuru bir yapıdadır.

İLÇE ADINI NEREDEN ALDI

Sultanhanı ilçesinin adını Selçuklu kervansarayı Sultan Han’dan almıştır.

İLK YERLEŞEN TÜRKMENLER

Aksaray ilçesinin, Sultanhanı civarı Türkmenlerin yoğun olarak yerleştirildikleri bölgedir. Anadolu’ya düzenlenen fetihler sayesinde bu topraklar Türk yurdu haline dönmüştür.

7 ADET MAHALLE YER ALIYOR

Sultanhanı ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Bu mahalleler; Zafer Mahallesi, Cumhuriyet Selçuk Mahallesi, Gazi Mahallesi, Türkistanlılar Mahallesi, Koyuncu Mahallesi, İstikamet Mahallesidir. Türkistanlılar Mahallesi 1956 yılında SSCB’nin politikalarıyla zulüm gören kandaşlarımızın yerleştiği mahalledir.

MUAZZAM YAPIT SULTANHAN

Aksaray’ın Sultanhanı ilçesinde yer alan Sultanhan’ını 1229 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad yaptırmıştır. Anadolu Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev 1278 yılında Sultanhan’ını genişletmiştir. Sultanhan, yapı özellikleri itibari ile Sivas’taki Gök Medrese’yi andırmaktadır.

DÜNYA HALI RESTORASYON MERKEZİ

Dünyanın halı restorasyon merkezi olan Sultanhan’ına dünyanın her noktasından restore edilmek için halı gelmektedir. Yüzyıllık tarihi olan bu halılar Sultanhanı ilçesindeki atölyelerde aslına uygun olarak restore edilmektedir.

SULTANHANI YAYLALARI

Sultanhanı ilçesinde 76 tane yayla yer almaktadır. Yaylacılık geleneği hâkim olan Sultanhanı’nda yaylacılık kültürü eskisi gibi olmasa da varlığını sürdürmektedir. Sultanhanı aynı zamanda tarihi dokusunu korumaktadır.

SULTANHANINA NASIL GİDİLİR

Sultanhanı ilçesi, Aksaray’ın 41,6 kilometre batısındadır. Sultanhanı’na ulaşmak için Aksaray şehir merkezinden saat başı kalkan toplu taşıma araçları kullanılmaktadır.

SULTANHANI SİZ DEĞERLİ SEYAHAT SEVERLERİ BEKLİYOR

Sultanhanı, tarihin izlerini barındıran muazzam bir yerdir. Dünyaca ün salmış, Dünyanın halı restorasyon merkezi olmuş bu ilçede halı atölyelerine uğrayarak restore edilen halıları görebilirsiniz. Fotoğraf safarisi yaparak anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Keyifli bir yazının daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Yeni bir yazımızda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Facebook: facebook.com/secreturkey

Instagram: instagram.com/secreturkey

Twitter: twitter.com/secreturkeycom adreslerinden bizleri takip edebilir, yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Sibel