Gündoğumu ve Günbatımı Manzarası ile Eşsiz Bir Mekân: Nemrut Dağı

Gündoğumu ve Günbatımı Manzarası ile Eşsiz Bir Mekân: Nemrut Dağı

nemrut2

Kahta/Adıyaman’da yer alan Kommagene Krallığına ait antik kenttir. Nemrut dağı milli parkına Havaalanından ulaşım oldukça rahattır.

UNESCO Dünya mirasında yer alan Nemrut Dağı üzerinde yer alan heykellerinin ve anıt mezarlarının yanında gündoğumu ve günbatımı manzarası ile eşsiz bir mekândır.

Colossal Head of Antiochus I at the Hierothesion of Antiochus I

Nemrut Dağındaki dev heykeller ve tümülüs, Arsameia (Eski Kale), Yeni Kale, Karakuş Tepesi ve Cendere Köprüsü Milli Park sınırları içerisinde yer almaktadır.

Kâhta/Adıyaman Nemrut Dağına gittiğinizde eşsiz manzaraya yol açan gündoğumu ve günbatımı izlemeden dönmemeniz şiddetle tavsiye edilir.

nemrut3

Nemrut Dağı Tümülüsü: Kahta ilçesi Karadut köyünde yer alan dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendirilen yerdir.  Tepesinde yer alan küçük kırma taşların birikmesiyle oluşmuş 2150m yükseklikteki eşsiz merkezdir. Gündoğumu ve günbatımının tüm güzelliğini yansıtan bu tepe Kommagene Kralı I. Antiochos’un ataları ve tanrıları için hazırlatmış olduğu anıt mezar, mezar odasını çevreleyen Tümülüs ve tümülüsün etrafında kutsal alanlar inşa edilmiştir.

nemrut1

Anıtsal mezarlar doğu-batı-kuzey yönlerinde yer alan teraslara yayılmıştır. Doğu terası Kutsal merkez seçilmiştir. Kutsal merkez seçilen Doğu terasında en önemli heykel ve mimari kalıntılar bulunmaktadır.

Batı terasında Doğu Terasına benzer şekilde dev tanrı heykelleri ve Kommagene Kralı I. Antiochos’un heykeli ile onun tanrılarla olan tokalaşmasını yansıtan kabartmalar yer almaktadır.

Kuzey Terası Batı ve Doğu teraslarını birbirine bağlamayı sağlayan 180metrelik bir tören yoludur.

 

 

 

Sibel E

One thought on “Gündoğumu ve Günbatımı Manzarası ile Eşsiz Bir Mekân: Nemrut Dağı

Bir cevap yazın