Görülmeye Değer Ödemiş Müzesi

Görülmeye Değer Ödemiş Müzesi

İzmir ilimizin şirin ilçesi olan Ödemiş oldukça verimli ovasının yanında, Ödemiş Müzesinde de çok sayıda değerli eserler bulunmaktadır.

İlk müze çalışmaları 1974 yılında oluşturulmaya başlanmıştır. Eski eser tutkunu olan Mutahhar Başoğlu’nun biri 1816 m² diğeri de 956 m² olmak üzere toplam olarak 2772 m² lik arsasını 1976 yıllarında müze binası yapılması için hazineye bağışlamıştır ve böylelikle müzenin temelleri atılmıştır. 1983 yılında müzenin inşası tamamlanmış olup modern binasında hizmet görmektedir. Müzede sergilenen eserlerin çoğunluğu Arkaik, Eski Tunç Çağı, Klasik ve Bizans çağlarına aittir. Bulunan eserlerin çoğunluğu; ağırşaklar, seramik, süs eşyaları, pişmiş toprak heykelleri, mermer heykeller, bronz ve cam eserler bulunmaktadır. Cumhuriyet dönemine ait çok sayıda eşyada bulunmaktadır. Mutahhar Başoğlu tarafından hibe edilen arkeolojik ve etnografik eser ile birlikte satın alma yolu ile elde edilen toplam 4458 eser bulunmaktadır.

beydag_kalesindeki_kazilar_havzanin_tarihine_isik_tutacak_h2188

İzmir’e yolunuz düşerse mutlaka bu eserleri görmenizi tavsiye ederim.Ödemiş Müzesinde görülmeye değer çok sayıda eser bulunmaktadır.

Müzeyi ziyaret etmek isteyenler için Ödemiş Müzesi; Pazartesi dışında her gün 08.30-12.30/13.30-17.30 saatlerinde ziyarete açıktır.

Sibel

Bir cevap yazın