Görülmesi Gereken Gümüşkaya Mağaraları

Görülmesi Gereken Gümüşkaya Mağaraları

Hayırlı Cumalar arkadaşlar. Bugün sizlere Gümüşkaya Mağaraları hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Gümüşkaya Mağaraları Adıyaman ilimizin 40 kilometre uzaklıklığındaki Gümüşkaya köyünde yer almaktadır. Bilinen bilgilere göre Gümüşkaya Mağaraları M.Ö. 150 yıllarında yapıldığı bilinmektedir.

 

Gümüşkaya Mağaraları
Gümüşkaya Mağaraları

Bu eşsiz mağara kayaların oyularak çok sayıda tünellerin birbirine bağlanmasıyla oluşturulmuştur. Eski zamanlarda bu mağaralar konut olarak kullanılmıştır. Kurulara, balkonlara ve bölmeli odalara sahiptir. Bir kişinin geçebileceği kadar dar bir yolla gidebilirsiniz. Dikkat etmenizi önemle rica ederim. Sizler bizim için kıymetlisiniz. Her insan kıymetlidir. Gümüşkaya Mağaralarının önemli bir özelliği ise en eski mağaralardan olma özelliğine sahiptir.  Yüzyıllarca ayakta kalan bu eşsiz mağaralar ziyaretçilerini özlemle beklemektedir. Görülmesi gereken yerlere rahatlıkla not alabilirsiniz.

Mağara, yüzeyle bağlantısı olan ve gün ışığı ile bağlantısı kaybolacak derinliğe ve en az bir insanın sürünerek girebilmesine olanak verecek genişlik ve yüksekliğe sahip olan yeraltı boşluklarından oluşmaktadır.

 

Bir günümüzün daha üzülerek sonuna geliyoruz. İyi ki varsınız, Hep birlikte güçlü bir Türkiye için uğraşıyoruz. Kendinize iyi bakın mutlu günler sizinle olsun.

 

Sibel

3 thoughts on “Görülmesi Gereken Gümüşkaya Mağaraları

Bir cevap yazın