Görkemli Bayburt Kalesi ( Çinimaçin Kalesi )

Görkemli Bayburt Kalesi ( Çinimaçin Kalesi )

Bayburt ilimizin en görkemli ve yalçın kayalarının üzerine inşa edilen Bayburt Kalesi her gecen gün ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Kalenin tam olarak kimler tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Bayburt Kalesi aynı zamanda Karadeniz’i Basra körfezine bağlayan ticaret yolu üzerinde bulunmaktadır.

Birçok uygarlıklara ve medeniyetlere ev sahipliği yapan bir çok saldırılara tüm ihtişamı ile göğüs germiştir.  Kale daha önce Roma, Ermeni, Bizans, Arap ve Komnenos hâkimiyetinde uzun yıllar kalmıştır. Daha sonra Osmanlı İmparatorluğunun eline geçmiştir. Tarihi açıdan çok öneme bir yere geçmişe sahiptir. Bayburt Kalesi birçok defa onarım gördüğü duvarlarındaki farklı inşaat ve tarih kaynaklarından anlaşılmaktadır.

Yöre halkı tarafından da Çinimaçin Kalesi de denilen Kale, dede Korkut hikâyelerinden “Kam Büre Oğlu Bamsı Beyrek Boyunu Beyan Eder” adını taşıyan hikâyede Beyrek’in (Bey Böyrek veya Bamsı Beyrek) fethedip ün kazanmak üzere yola çıktığı kaledir. Çinimaçin adı Osmanlı dönemlerinde kaleye verilmiştir. Bunun da en önemli nedeni kalenin dış yüzeylerinde mor, yeşil ve firuze renkli çinilerin kullanılmış olmasıdır.

 

Bayburt’a yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Sibel

Bir cevap yazın