Gölcük Tabiat Parkı/Bolu

 Gölcük Tabiat Parkı/Bolu

Bolu’nun 13 kilometre güneyinde yer alan yapay oluşumlu bir set gölüdür. 1206 metre yüksekliğe sahip gölün yüzeyi ise 4,5 hektardır. Göl çevresi ise 1300 metredir. 1958 yılında yapımı başlanan gölün 1300 metrelik kıyı uzunluğu vardır. Bölgedeki kar ve yağmur suları ile beslenen gölet zamanla bugünkü halini almıştır.

 

Göl etrafı çam ve köknar ağaçları ile kaplıdır. Gölün tüm mevsimlerde eşsiz bir görüntüsü vardır. Doğanın eşsiz güzelliğine ev sahipliği yapan bu yerde Orman Bakanlığı’na ait küçük bir misafirhane yer almaktadır. Gölde ayrıca bungalov evler, restaurant kafeterya bulunmaktadır. Göl ve çevresi “Orman İçi Dinlenme Yeri” kapsamında Milli Parklarca koruma altına alınmıştır. Göl çevresine araçlar ile girilememektedir. Bolu ilinin en önemli turizm merkezi olan göl; gezmek, görmek, dinlenmek, fotoğraf çekmek ve piknik yapmak amaçlarıyla yoğun bir şekilde yıl boyu ziyaretçi ağırlamaktadır.

Tabiat parkında 1 konukevi, 1 kır gazinosu, 1 adet kafeterya, 1 mescit, 4 WC, 5 adet çeşme yer almaktadır. Alternatif olarak’da  gölcük yaylasını listenize ekleyebilirsiniz.

Sibel E

One thought on “ Gölcük Tabiat Parkı/Bolu

Comments are closed.