Giresunun Şirin Tirebolu Kalesi

Giresunun Şirin Tirebolu Kalesi

Giresun için ileride kuşkusuz turizm acısından önemli yere sahip olması için Tirebolu Kalesinin çok katkısı olacağını düşünüyorum.

Kale Giresun ilimizin Tirebolu ilçe merkezinde, denize doğru uzanmış şirin bir yarımadanın üzerinde yer alır. Tirebolu’dan bahsetmek gerekirse Tirebolu Kenti Miletoslular tarafından kurulmuş, kent bu adı üç şehir anlamına gelen Tripolis’ten almıştır.

Bazı kişilerin görüşlerine göre kent bu adı yan yana bulanan üç burun üzerine kurulu olmasından, diğer bir görüşe göre ise Sen-Jan Kalesi, Bedrama Kalesi ve Andoz Kalesi isimli üç kaleden dolayı almıştır. Sen Jan Kalesi veya Tirebolu Kalesi, kentin merkezinde denize doğru uzanan yarımadanın üzerinde yer almakta.

Araştırmacılar tarafından kalenin kesin yapım tarihi bilinmemekle beraber M.Ö. 15. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Kalenin içerisinde bazı binalara ait temeller vardır. Bunların başında güney duvarı içerisine oyularak yapılmış bir mescit mihrabı ve bu mescide ait duvar temelleri bulunmaktadır. Kalenin batı tarafında ikinci bir kule gibi yükselen ayrı bir kısım daha vardır.

 

Şirin Tirebolu ilçesine yolunuz düşerse bu tarihi kalesini de görmeden dönmeyiniz.

 

Sibel

Bir cevap yazın