Geleneksel Türk İçecekleri

Geleneksel Türk İçecekleri

Türk mutfağı, yalnızca yemekleri ile değil, içecekleri ile de oldukça ünlü bir mutfaktır. Sıcak ve soğuk olmak üzere çeşitlilik gösteren, Osmanlı mutfağından ve Türk tarihinden günümüze kadar gelen geleneksel içeceklerimizi derledik.

Türk Kahvesi 

geleneksel-turk-icecekleri-7

Yüzyıllardır Türk mutfağında özel bir yere sahip olan kahve, geleneksel içeceklerden. Misafir sofralarının vazgeçilmezi, kız isteme merasimlerinin olmazsa olmazı…

Şerbet

geleneksel-turk-icecekleri-6

Ramazan günlerinin vazgeçilmezi şerbet, Osmanlı mutfağında ve Türk kültüründe önemli bir yere sahip. Meyveler ile hazırlanan ve sağlıklı olması ile bilinen şerbet de geleneksel Türk içecekleri arasında yer alıyor.

Çay 

geleneksel-turk-icecekleri-5

Kalabalıkların içeceği çay, Türk insanının kalbinde özel bir yere sahip. Yazın sıcağın hararetini almak, kışın da ısınmak için içilen çay hemen her evde bulunan bir içecek.

Ayran

geleneksel-turk-icecekleri-4

Geleneksel bir Türk içeceği olan ayran, yoğurdun içine su katılarak hazırlanıyor. 6.yüzyıla kadar uzanan geçmişi ile ayran ayrıca çok sağlıklı ve faydalıdır.

Boza

geleneksel-turk-icecekleri-3

Kış aylarının vazgeçilmezi boza, bilinen en eski Türk içeceklerinden biridir. Türk mutfağında genellikle darıdan yapılan bu lezzetli içeceğin sağlığa birçok faydası da bulunmaktadır. 17. yüzyılda, sadece İstanbul’da bile yüzlerce bozacı dükkanı olduğu söyleniyor.

Salep

geleneksel-turk-icecekleri-2

Osmanlı mutfağında özel bir yere sahip olan salebin sağlığa birçok faydası olduğu söylenir. Özellikle öksürüğü azaltmada oldukça etkilidir. O da geleneksel Türk içecekleri arasında yer alır. Kış aylarının vazgeçilmez içeceğidir. Genellikle üzerine tarçın serperek içilir.

Kuşburnu 

geleneksel-turk-icecekleri-

C vitamini yönünden dünyanın en zengin meyvesi olan kuşburnu, tarih boyunca Türklerin de tercih ettiği bir içecektir. Soğuk havalarda içinizi ısıtacak faydalı ve sağlıklı bir sıcak içecek olarak kuşburnu içebilirsiniz.

Kubra

One thought on “Geleneksel Türk İçecekleri

Bir cevap yazın