Fethiye Müzesi (Pammakaristos Manastırı)

Fethiye Müzesi (Pammakaristos Manastırı)

Anadoludaki  uygarlıkları gün yüzüne çıkaran müzelerimiz ve dönemlere ait yapılardır.

Bu önemleri müzelerin bir tanesi Fehtiye Müzesidir. İstanbul ilimizin Fatih ilçesi’nin Çarşamba semtinde bulunmaktadır. Mimarisi açısından da oldukça önemlidir. Doğu Roma Dönemi’nde yapılan Pammakaristos Manastırı’nın kilisesidir.

Kuzey kilisesi, Meryem’e adanmıştır. İmparator VIII. Mikhael Palailogos’un yeğeni Protostratos Mikhael Dukas Tarkhaniotes tarafından 1292-1294 yılları arasında yaptırılmıştır. Bir süre sonra 1315’te Mikhael Dukas’ın karısı olan Maria, kuzey kilisesinin sağ tarafına İsa’ya adanan küçük bir ek kilise (Parekklesion) yaptırmıştır. Mezar şapeli olan bu ek kilisede Maria ve Mikhael’in mezarları bulunmaktadır. Fetihten sonra Hristiyanların elinde kalan manastır ve kiliseye, 1455’te Havariun Kilisesi’nden çıkan Patrikhane taşınmış ve burası 1586 yılına kadar Patrikhane olarak kullanılmıştır.

Şuan kuzey kilise hâlen cami olarak kullanılmakta, ek kilise ise duvarları 14. yüzyılın en güzel mozaikleri ile süslü olup, 1938-1940 yıllarında onarımdan geçtikten sonra müze olarak Ayasofya Müzesi’ne bağlı bir birim hâline getirilen, müze 2006 yılında ziyarete açılmıştır. Ziyaret etmek isteyenler için: Müze çarşamba günleri dışında her gün 09.00-18.00 saatleri arasında gezilebilir.

Adres:  Fethiye Caddesi, Çarşamba – Fatih İstanbul/Türkiye

Sibel

Bir cevap yazın