Eşsiz Bir Tat; Türk Kahvesi

Eşsiz Bir Tat; Türk Kahvesi

Türklerin geleneksel lezzetlerinden biri olan ve damakta bıraktığı tat ile kendine hayran bırakan Türk kahvesi, Türk kültürünün en önemli sembollerinden biri. Namı ülke sınırlarını aşan ve dünyanın birçok yerinde tüketilen Türk kahvesi’ni pişirmek ise o kadar kolay değil. Türk kahvesinin en önemli özelliği bol köpüklü olmasıdır.

Kendine has sunuluş tarzı ve tadı ile Türk kahvesini birkaç farklı şekilde pişirebilirsiniz. En lezzetli kahve, kömür üzerinde yavaş yavaş pişen kahvedir.Mangal keyfinizi yemeğin ardından lezzetli bir kahve ile taçlandırmak isterseniz, kömürün üzerine cezveyi yerleştirerek yavaş yavaş pişirin. Türk kahvesi hazırlarken içme suyu kullanmalısınız. Kişi başı bir fincan, 1 küp şeker ve 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi yeterlidir. Ayrıca kahveyi mutlaka ağzı kapalı olarak saklanmalıdır.

turk-kahvesinin-faydalari

14. yüzyıldan bu yana değişmeden gelen bir Türk sembolü olan Türk kahvesi, her gün 1 fincan şekersiz olarak içildiğinde kadınlarda meme kanserine ve ayrıca kadın ve erkeklerde kolon kanserine karşı koruma sağlıyor. Ayrıca Türk kahvesi, en iyi doğal peeling malzemelerinden biridir. Bununla birlikte antioksidan kaynağıdır ve böbrek taşı oluşumu riskini azaltır.

Türk Kahvesi Yapılışı

turk-kahvesi-yapilisi

İlk olarak cezvenin içerisine kişi sayısı kadar tatlı kaşığı ile Türk kahvesi ekleyin. İçerisine şekerleri atın ve suyunu da ilave edip çay kaşığı ile bir kaç tur karıştırıp en kısık ateşteki ocağın üzerine koyun. Kahveniz ne kadar düşük ısıda pişerse, o kadar köpüklü ve lezzetli olacaktır. Kahveniz köpürmeye başladığında kaşık ile üzerindeki köpükleri fincanlara paylaştırın ve tekrar ocağa koyun. Kahve yeniden köpürüp taşmaya başlarken ocağı kapatın ve yavaş bir biçimde, dairesel hareketlerle fincanlara bölüştürün. Bu şekilde daha köpüklü bir kahve elde edeceksiniz. Kahveyi yanında bitter çikolata, likör, Türk lokumu, su, limonlu soda gibi farklı lezzetlerle birlikte servis edebilirsiniz.

Kubra

Bir cevap yazın