Eski İstanbul Fotoğrafları

Eski İstanbul Fotoğrafları

Tarih boyunca birçok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmış olan İstanbul, bugün hala tüm dünyadaki önemini koruyor. Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilen şehir, bugünkü kozmopolit ve modern görüntüsüne kavuşmadan önce çok daha farklı görünüyordu. Bu yazımızda, sizlere İstanbul’un eski görüntüleri derledik. İşte İstanbul boğazı, Eminönü, Balat, Haliç, Kadıköy ve şehrin en güzel noktalarının eski fotoğrafları…

eski-istanbul-fotograflari-

Eminönü eskiden böyle görünüyordu. Ortadaki üç tekerlekli araba da dikkat çekiyor. Şehrin 60’lı yıllardaki görüntüsünü yansıtan bu fotoğrafta görülen yer, bugünkü vapur iskelesinin olduğu nokta.

eski-istanbul-fotograflari-2

Çiftehavuzlar’ın eski görüntüsü.

eski-istanbul-fotograflari-3

Bağdat Caddesi’nin eskiden böyle göründüğüne inanabiliyor musunuz?

eski-istanbul-fotograflari-4

Kadıköy’ün Yeldeğirmeni semti eskiden böyle görünüyordu. Değirmenler bugüne kadar gelmeyi başaramamış olsa da, o günleri gösteren değerli ve güzel bir fotoğraf.

eski-istanbul-fotograflari-5

Bu da Nişantaşı’nın eski bir fotoğrafı. Beşiktaş’ın bugünkü incisi Nişantaşı’ndaki Ihlamur’u görebileceğiniz bu fotoğraf bir hayli eski görünüyor.

eski-istanbul-fotograflari-6

Bebek yalnızca bugün değil, uzun yıllar önce de İstanbul’un en lüks semtlerinden biriydi. Fotoğrafta da görüldüğü gibi köşkleri, sandalları ile bölgenin en zenginlerinin yaşadığı yerdi.

eski-istanbul-fotograflari-7

Bugünkü görünümünden çok farklı olan Maslak, tam anlamıyla bir ıssız köyü andırıyor. Diğer semtlere göre daha geç gelişen bu semt, bugün ise İstanbul’un en gelişmiş yerlerinden biri olmayı başarmış görünüyor.

eski-istanbul-fotograflari-8

Kim derdi ki Taksim bir zamanlar böyle görünüyordu… Zaman içinde müthiş bir değişim gösteren Taksim, eski sıra evleri ve boş görünümü ile dikkat çekiyordu.

eski-istanbul-fotograflari-9 eski-istanbul-fotograflari-10 eski-istanbul-fotograflari-11 eski-istanbul-fotograflari-12 eski-istanbul-fotograflari-13 eski-istanbul-fotograflari-15 eski-istanbul-fotograflari-16 eski-istanbul-fotograflari-17 eski-istanbul-fotograflari-18

Kubra

Bir cevap yazın