Erzurum’da Ne Yapılır?

Erzurum’da Ne Yapılır?

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ili Erzurum, 800 bine yakın nüfusu ile yüzyıllar boyunca bölgenin en önemli yerleşim yerlerinden biri olmayı sürdürmüştür. Hayvancılık ve tarım gibi faaliyetler ile geçimini sürdüren halkın çoğunlukta olduğu Erzurum’da özellikle son yıllarda kış turizm de gelişim göstermektedir. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan coğrafyada bu medeniyetlerin tarihi izlerini görmek mümkün. Eğer önümüzdeki günler için bir Erzurum gezisi planınız varsa bu yazıyı okumadan rotanızı belirlemeyin. İşte Erzurum’da gezilecek yerler

1) Rüstem Paşa Kervansarayı 

erzurum-gezilecek-yerler-9

16. yüzyılda inşa edilen handa birbirinden ayrılan odalar ve dikdörtgen şeklinde bir avlu bulunuyor. Mimar Sinan tarafından yapılan Rüstem Paşa Kervansarayı, günümüzde gümüşçüler çarşısı olarak hizmet vermektedir.

2)Tarihi Erzurum Evleri

erzurum-gezilecek-yerler-8

Günümüzde müze, restoran gibi işletmelere ev sahipliği yapan ve tarihi yapısını korumayı sürdüren tarihi Erzurum evleri, geleneksel Erzurum kültürünü yansıtan görüntüleri ile doğu aile yapısını yansıtmaktadır.

3)Erzurum Kalesi

erzurum-gezilecek-yerler-

Şehir merkezinde bulunan kale, iç ve dış kalelerden oluşmaktadır. Bizanslılar döneminde inşaa edilen Erzurum Kalesi, üç kat surla çevrilidir. Yaklaşık 1950 metre uzunluktaki bir tepenin üzerinde bulunan kale şehre gelen ziyaretçilere de ev sahipliği yapıyor.

4) Saat Kulesi

erzurum-gezilecek-yerler-7 

5)Ulu Camii

erzurum-gezilecek-yerler-6

6)Yakutiye Medresesi 

erzurum-gezilecek-yerler-5

7) Aziziye Tabyaları

erzurum-gezilecek-yerler-4

8) Palandöken

erzurum-gezilecek-yerler-3

9) Cumhuriyet Caddesi

AW145607
AW145607

10) Çifte Minareli Medrese

erzurum-gezilecek-yerler-

Erzurum Mutfağı 

erzurum-mutfagi

Erzurum’a geldiğinizde buradan o meşhur cağ kebabının tadına bakmadan geri dönmeyin. Onun yanı sıra tatar böreği, Civil peyniri, ayran aşı çorbası, kadayıf dolması, su böreği, Erzurum kaymağı ile hazırlanmış tatlılar da mutlaka denemeniz gerekenler arasında…

Kubra

Bir cevap yazın