Ege Mutfağının En Lezzetli Mezeleri

Ege Mutfağının En Lezzetli Mezeleri

Ege mutfağı deyince ilk aklımıza gelen o lezzetli ve meşhur mezeler oluyor. Zeytinyağının özel bir yere sahip olduğu bu mutfakta, onlarca farklı ot ile hazırlanan yoğurtlu mezeler, sebzeli mezeler ve her türlü mezelere rastlamak mümkün. Lezzetin ön planda olduğu Ege mutfağının bir diğer özelliği de yemeklerinin hafif ve sağlıklı olması. O nedenle bu mutfakta adını bile duymadığımız onlarca bitkiye rastlamak mümkün. Peki, Ege mutfağının en lezzetli ve en meşhur mezeleri hangileri?

Manj 

en-guzel-ege-mezeleri-7

Ege mutfağında çok sevilen ve sıkça tüketilen manj mezesi; patlıcan, tahin, ceviz, kekik, sarımsak, zeytinyağı gibi birçok malzemenin bir araya getirilmesi ile hazırlanan hafif, sağlıklı ve lezzetli bir mezedir. Üzeri genellikle ceviz ve dereotu ile süslenerek servis edilir.

Havuç Tarama

en-guzel-ege-mezeleri-6

Yine havuç da bu mutfağın mezelerinde sıkça kullanılan bir malzemedir. Rakı sofralarında rahatlıkça rastlayabileceğiniz mezelerden biri olan havuç tarama, hem sunumu hem de lezzeti ile iştah açar.

Deniz Börülcesi Salatası 

en-guzel-ege-mezeleri-5

Ege mutfağında meze deyince ilk akla gelenlerden biri de deniz börülcesi salatasıdır. Ekşi tadı ile Ege sofralarında başlangıçlar arasında yerini alan bu salata oldukça sağlıklı ve faydalıdır da.

Kerevizli ve Havuçlu Meze

Kereviz Salatas? Oktay Usta
Kereviz Salatas? Oktay Usta

Kereviz de yine Ege yemeklerinde sıkça kullanılan bir malzemedir. Havuç ile bir araya getirilip bir de içine sarımsak ve yoğurt da girince ortaya da harika bir meze çıkıyor.

Peynirli Girit Mezesi

en-guzel-ege-mezeleri-3

Kabak Tava

en-guzel-ege-mezeleri-2

Yoğurtlu Biber Kavurması

en-guzel-ege-mezeleri-

Kubra

One thought on “Ege Mutfağının En Lezzetli Mezeleri

  1. Geri bildirim: Jesina

Bir cevap yazın