Edirne’de Ne Yapılır?

Edirne’de Ne Yapılır?

Özellikle İstanbul’da olanlar için günübirlik bir gezi olanağı sunan Edirne, tarihi ve doğal güzelliği ile medeniyetlerin ortasında bir şehir. Buraya geldiyseniz; önemli yerleri görmeden, lezzetli yemekleri yemeden, tarihi güzellikleri fotoğraf makinenize kaydetmeden geri dönmeyin. Burada keyifli bir gezi için 1-2 gün yeterli. Edirne’de ne yapayım? demeyin, sırf o lezzetli tava ciğeri bile buraya gelmek için iyi bir sebep. Peki, Edirne’de ne yapılır?

Selimiye Camii Ziyareti 

edirne-de-ne-yapilir-7

Edirne’de yapılacak şeyler listesinde ilk sırada Selimiye Camii ziyareti yer alıyor. Muhteşem bir yapı olan cami için Mimar Sinan “Ustalık Eserim” demiştir. Cami içerisindeki ters laleyi ve yan taraftaki İslam müzesini mutlaka görmelisiniz.

Karaağaç

edirne-de-ne-yapilir-6

Sakin ve huzurlu bir yer arıyorsanız, Edirne’ye geldiğinizde burayı görmeden geri dönmeyin. Kendinizi yurtdışına çıkmış gibi hissedeceğiniz Karaağaç’ın şirin sokaklarında bol bol fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyin.

Edirne Tava Ciğeri

edirne-de-ne-yapilir-5

Şehrin en meşhur lezzeti olan tava ciğerini yemeden geri dönmeyin. Una bulanarak kızartılan ciğerler yanında kurutulmuş biberler ile servis ediliyor. Peki, nerede yiyeceksiniz? İyi bir tava ciğeri yemek istiyorsanız şehrin merkezindeki çarşıda bulunan Aydın Tava Ciğerci’yi tercih edebilirsiniz.

Yağlı Güreş 

edirne-de-ne-yapilir-4

Edirne gezinizi sıcak havalarda yapacaksanız, ünü ülke dışına çıkan Kırkpınar yağlı güreşleri izleyebilirsiniz.

Kakava Şenliği

edirne-de-ne-yapilir-3

Her yıl Mayıs ayında yapılan bu şenlikler her seferinde eğlenceli bir ortam yaratıyor. Bayram yerini aratmayan Kakava şenlikleri şehrin geleneksel şenliklerinden biridir.

Meriç Nehri

edirne-de-ne-yapilir-2

Fotoğraf çekebileceğiniz bir yer arıyorsanız doğru yerdesiniz. Ayrıca nehrin kıyısındaki restoranlarda lezzetli yemekler yiyebilirsiniz.

Ali Paşa Çarşısı

edirne-de-ne-yapilir-

Dönerken sevdiklerinize hediye götürmek istiyorsanız, alışverişlerinizi Ali Paşa Çarşısı’nda yapabilirsiniz. Bu çarşı Edirne’de Kapalıçarşı olarak da anılıyor.

Kubra

Bir cevap yazın