Dünyaya Ün Salmış En Eski Çarşılardan Biri Kapalıçarşı

Dünyaya Ün Salmış En Eski Çarşılardan Biri Kapalıçarşı

Dünyaya ün salmış en eski çarşılardan biri Kapalıçarşı. İstanbul’da Beyazıt ilçesinde yer alan bu güzel ve eski çarşı İstanbul’a yolu düşenlerin mutlaka uğradıkları bir yer. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından sadece “bedesten” kısmı ile ahşaptan yaptırılmıştır.

Geçmişten günümüze birçok yangın, deprem atlatan çarşı onarılmış ve bugünkü görüntüsüne kavuşmuştur.

1894 yılında meydana gelen büyük deprem ile tamamı yıkılan Kapalıçarşı, 4 yıl kadar süren bir onarım sonucu yenilenmiştir. 1943 yılında da ortaya çıkan bir yangın sonucu döşemeciler ve yorgancılar bölümü yanmıştır. Daha sonra 1954 yılında meydana gelen büyük yangın soncunda Caddesi başta olmak üzere Çarşı’nın büyük bir bölümü yok olmuştur.  Onarımı yapılan çarşı modern görünüm kazanarak daha çekici bir görünüşe sahip olmuştur.

8 büyük kapıya sahip olan Kapalıçarşı’nın 22 tane giriş kapısı vardır. Çarşının başlangıcı olan Bedesten’de değerli eşya, mücevher satılır. Üstü komple kapalı olan çarşı içinde hanlar da bulunan birkaç mahalle büyüklüğünde bir semt görünümündedir. Sokaklarının ayrı ayrı isimleri vardır. İsimlendirme kriteri olarak o sokakta satılan ürünler etkili olmuştur. Örneğin; Püskülcüler, Kavaflar, Zenneciler (kadın ayakkabıları), Yağlıkçılar

65 sokak, 3000 den fazla dükkân ve 20 handan oluşan Kapalıçarşı’nın merkezini Bedesten ve çevresi teşkil etmektedir.

Kapalıçarşı sokakları tonoz şeklinde duvar örgüsü ile kaplanmıştır. Daha sonra depremler ve yangınlar neticesinde yapılan çalışmalar ile beton kaplama ile kaplanmıştır.  Çarşının kapanış satı 19.00 olarak belirlenmiştir. İçerisinde bir de karakol barındıran Kapalıçarşı yerli ve yabancı birçok turistin ziyaret noktasıdır. Özellikle Bedesten, antikacılar, kuyumcular büyük ölçüde turist çeken yerlerdir.

Birçok yerli ve yabancı devlet adamı tarafından ziyaret edilen Kapalıçarşı’nın en ilginç ziyaretçisi Fransa İmparatoru III. Napoleon’un eşi İmparatoriçe Euganie olmuştur. Onun ziyaretini ilginç kılan olay da Kapalıçarşı içinde arabası ile dolaşması olmuştur.

.

Sibel E