Dünyanın En Doğal Limanlarından Biri; Haliç

İstanbul’a uğradıysanız eğer Haliç’i görmeden geri dönmeyin. Muhakkak bu güzel bölgeyi ziyaret edin.

Haliç tarihi yarımada içerisinde popüler turist bölgesinden birisidir. Boynuz biçiminde coğrafi yapıya sahip olan Haliç ayrıca uzun ve dardır. Dünyanın en doğal limanlarından birisidir. Bu özelliği ile Bizans ve Osmanlı donanmaları ve ticari gemicilikle ilgilenenler yüzyıllardır Haliç bölgesinde toplanmıştır.

Görülmeye değer en güzel özelliği gün batımında suyun altın rengini almasıdır.  Park ve yürüme alanları ile çevrili Haliç güzel vakit geçirmeniz için iyi bir seçenektir.

Haliç’in orta yakasında Fener ve Balat semtleri bulunur. Bu semtlerde Bizans ve Osmanlı döneminden kalma ahşap evler, kiliseler ve sinagoglarla dolu sokaklar bulunmaktadır. Ayrıca Ortodoks Patrikliği de burada yer alır.
Haliç’in daha arka kısımlarında Eyüp semti bulunur.  Meşhur bir semttir. Adını duymayan yoktur. Eyüp semtine gittiğinizde Eyüp Sultan Camii ve Pierre Loti Tepesini ziyaret etmenizi mutlaka tavsiye ederim. Eyüp Sultan Camii deki o atmosfer tüylerinizin diken diken olmasına vesile olacak muhteşem deneyim yaşayacaksınız. Mutlaka Pierre Loti Kahvesi ve Tepesi’ne de uğrayın buradaki muhteşem manzaraya bayılacaksınız. Garanti verebilirim 😉 müthiş manzara karşısında mis gibi kahve içebilirsiniz. Hatta mutlaka bu manzara karşısında kahvenizi içip bu keyfi yaşayın.

 

 

 

Sibel E