Dünyadaki En Ünlü Antik Kentlerden: Troya Antik Kenti

Dünyadaki En Ünlü Antik Kentlerden: Troya Antik Kenti

troya1

M.Ö 3000 yılına dayanan bu kentteki en eski yerleşme Tunç Çağı dönemine dayanmaktadır. 1998 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine eklenen Troya Antik Kenti Çanakkale ilinde yer alan Kültürel bir değerdir.

troya5troya6

Kültür Bakanlığına bağlı olan Antik kente giriş için 15 lira bir ücret ödenmektedir.

troya3

1870li yıllarda Heinrich Schliemann adındaki bir arkeolog tarafından keşfedilen Troya antik kenti Tevfikiye Köyü civarlarında yer almaktadır. Bu arkeolog İliada Destanından esinlenerek kazılarını gerçekleştirmiş. Arkeolog ticaretle uğraşan bir tüccar olarak Osmanlı zamanında Osmanlıdan izin alarak kazıları gerçekleştirmiştir. Aslında bu arkeologun amacı Priamos’un efsanevi hazinesini bulmakmış. Hazineyi bulan Arkeolog gerçekte böyle bir hazinenin olmadığına herkesi inandırarak Kazılar esnasında ortaya çıkan eserleri alıp götürmüştür. Bu hazine uzun zaman bilinmezlik içersinde olmuş ve daha sonra Rusya Puşkin Müzesinde ortaya çıkmıştır. Bu eserlerden birkaçı günümüzde Almanya ve Rusya’da saklanmaktadır.

troya2

Scliemann’dan sonra ilk bilimsel anlamada kazı Wilhelm Dörpfeld tarafından yapılmıştır. 1932-38 yılları arasında Carl W. Blegan önderliğinde Amerikalılların yaptığı kazılar neticesinde Troya ciddi incelemelere tabi tutulmuş ve 1988 yılından bu yana kazıları Tübingen Üniversitesi adına Manfred Korfman yönetmektedir. Bu profesor kazılar esnasında çevre ile okadar bütünleşti ki ismine Türk ismi eklenerek Manfred Osman Korfmann oldu.

troya4

Bu eşsiz antik kenti ziyaret etmek isterseniz uzman bir rehber yardımıyla çok daha keyifli bir gezi gerçekleştirirsiniz. Çünkü bu antik kent ziyaretçinin kendi başına anlayabileceği bir ören yeri değildir. Bireysel geziciler için açıklama tabelaları yer alsa da dinleyerek ve hissederek gezinize unutulmaz bir boyut katabilirsiniz.

 

 

Sibel E

Bir cevap yazın