Dünya Mirası: EŞREFOĞLU CAMİSİ

Dünya Mirası: EŞREFOĞLU CAMİSİ

İbadethane kültürünün simgelerinden olan Eşrefoğlu Camii, ahşap dizaynı ile Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerindendir. Ahşap sütunları, çini mozaikleri ile insana huzur ve özgüven aşılamaktadır. Şimdi gelelim eşsiz camiyi anlatmaya…

KONYA BEYŞEHİR İLÇESİNDE

Huzurun ve birçok medeniyetin izleri olan Konya ilimizin, Beyşehir ilçesinde yer almaktadır. Konya ile Beyşehir ilçesi ortalama 90 km uzaklıktadır.

KİM TARAFINDAN YAPTIRILDI

Mimarisi ile gözleri kamaştıran Eşrefoğlu Cami, 1296- 1299 yılları arasında Eşrefoğlu Süleyman Bey tarafından yaptırılmıştır.

UNESCO LİSTESİNDE

Eşrefoğlu Camisi, Selçuklu dönemine ait taş ve ahşap işçiliğini yansıtan en güzel örnektir. Eşrefoğlu Camisi 2012 yılında UNESCO Miras Geçici Listesi’ne eklenmiştir.

ULU CAMİLERİN EN GÖRKEMLİSİ VE EN BÜYÜK AHŞAP DİREKLİ CAMİ

Eşrefoğlu Camisi, Anadolu’da bulunan ahşap direkli camilerin içerisindeki en büyük ahşap direğe sahip camidir.  Bunun yanında Anadolu’da bulunan ulu camilerin en büyüğüdür.

GÜZELLİK ABİDESİ MİHRABI

Eşrefoğlu Camisi’nin, Mihrabı çini mozaiklerle kaplıdır. 4,58 metre eni ve 6,17 metre yüksekliği ile Konya ve çevresindeki tüm çinili mihraplardan daha büyüktür. 

TÜRBE BULUNUYOR

Eşrefoğlu Camisi’nde, bir tane türbe bulunmaktadır. Bu türbe 1301 tarihine aittir. Türbe, Emir Seyfettin Süleyman’ın türbesidir.  Eşrefoğlu Camisi’nin doğu duvarına bitişiktir.

CAMİDEKİ ÇUKURUN SIRRI

Günümüze kadar ihtişamını koruyan Cami’nin ahşap sütunları herhangi bir bozulmaya uğramamıştır. Bunu sağlamak için farklı bir sistem geliştirilmiştir. Bu sisteme göre, kış aylarında caminin damında biriken karlar, çatının orta kısmında bulunan boşluk ile ortadaki havuza atılmıştır. Burada biriken karlar ortamı nemlendirerek camide sobanın yakılması sonrası ahşap sütunların çatlamasını ve kurumasını engellemiştir.

RESTORASYONLAR GÖRDÜ

Eşrefoğlu cami, 1934 yılından itibaren belirli dönemlerde restorasyon edildi. Toprak olan çatı ilk olarak kiremitle örtülmüş daha sonra ise bakırla kapatılmıştır.

YAKINLARDA GEZİLECEK YERLER

Eşrefoğlu Camisi’n,i gidip görülmeye değer yerler listenize ilk sıralara alabilirsiniz. Camiyi ziyaretiniz sonrası Konya’dan Mevlâna Müzesini, Alâeddin Camisini, Çatalhöyük Neolitik Kentini, Konya Arkeoloji Müzesini, Konya Etnografya Müzesini, Beyşehir Gölünü, Kilistra ve Lystrayı görmeden dönmeyin.

MUAZZAM LEZZETLERİN ADRESİ

Konya mutfağı, pek çok kültürü içinde barındırmaktadır. Konya mutfağı denilince aklımıza Bamya Çorbası, Çebiç, Su Böreği, Etli Ekmek, Fırın Kebabı, Sacarası, Mevlâna Böreği, Arabaşı Çorbası gelmektedir. Ziyaretiniz esnasında bu eşsiz lezzetleri mutlaka tadın.

NASIL ULAŞIRIM

Eşrefoğlu Camii, Konya ilimizin Beyşehir ilçesinde yer almaktadır. Şahsi aracınız ya da minibüsler aracılığı ile Beyşehir’e ulaşabilirsiniz. Cami Beyşehir Gölü’nün 100 metre kuzeyinde, İçerişehir Mahallesi’nde yer almaktadır.

HUZUN ADRESİ EŞREFOĞLU CAMİ SİZLERİ BEKLİYOR

Huzur ve doğal güzellikleri ile meşhur Beyşehir gölüne komşu olan Eşrefoğlu cami, yüzyıllardır İslam ibadethanelerinin simgesi haline gelmiştir. Mutlaka gitmenizi ve içerisinde ibadet yapmanızı can-ı gönülden isterim. Yeni bir yazımızda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Sibel