DOLİCHİSTE (KEKOVA)

DOLİCHİSTE (KEKOVA)

DOLİCHİSTE (KEKOVA)

Doğa ve tarihin bütünleştiği, olağanüstü güzellikleri bünyesinde barındıran mavi yolculuğa çıkanların durak yeri dünya cenneti Kekova Üçağız`a 2 km uzaklıkta yol üzerindeki Çevreli`de Tyberissos antik kenti bulunur. Hellenistik ve Roma Çağı`na ait  Lykia lahdi ve güvercin yuvası şeklinde şeklindeki Lykia kaya mezarları yer almaktadır. Kuzeyde akropolisi, güneyde ise or düzeninde Apollon tapınağı üzerine yapılmış klise bulunmaktadır.

Sıcak İskelesinde Aperlai antik kenti, yarımadanın ucunda Toprakada ve Karaada yer alır. Bundan sonra Kekova Adası uzanmaktadır. Bu adadan dolayı tüm bölge Kekova adıyla anılmaktadır. Kekova Adası depremlerle biraz suyu batmış bu nedenle buraya batık şehir denilmiştir. Kekova Adası`nın karşısında Kaleköy ve biraz ileride de yatlar için sakin bir koy olan Üçağız Köyü bulunmaktadır.

Kekova (Dolichiste) Antalya’nın Demre ilçesine yakın olan  Kaleköy ve Üçağız açıklarındaki küçük, kayalık bir adadır.  Çoğu kaynakta  “Kakava” adı ile anılmaktadır. 4.5 km²’lik yüzölçümüne sahiptir. Üzerinde pansiyon ve cafeler bulunan adaya tekne ile ulaşım sağlanmaktadır.  Ada ismini çevresindeki bölgeye de vermiştir. Fakat ada oluşan depremler sonucu denizin altında kalmış  ve bu sebeple batık şehir ismi ile de anılmış. Ada yakınlarında Aperlai, batık Kent, Kaleköy’deki Simena, Üçağızdaki Theimussa, Gökkaya koyundaki Istlada isimli antik kentler yer almaktadır.

Bununla birlikte Kılıçlı’da bulunan Apollonia Üçağız’a 2km uzaklıktadır.

İtalya işgalinden sonra adanın hakimiyeti için Türkiye ve İtalya arasında çekişme yaşanmıştır. Ancak İtalya 1932 yılında yapılan bir anlaşma ile adayı Türkiye’ye bırakmıştır.

Kekova ve çevresi 18 Haziran 1990 yılı itibari ile Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından sit alanı ilan edilmiş olup Kekova ve çevresindeki  tüm yüzüş ve dalışların özel izin alınarak (hükümet tarafından ) yapılması kararlaştırılmıştır. Ancak daha sonra sadece , tarihî batık olanlar için geçerli kılınmıştır.

Geri dön

Sibel E

One thought on “DOLİCHİSTE (KEKOVA)

Comments are closed.