Doğu Karadeniz Bölümünün En Güzel Yaylası: Ayder Yaylası

Doğu Karadeniz Bölümünün En Güzel Yaylası: Ayder Yaylası

 

Ayder yaylası eşsiz güzelliği ile Doğu Karadeniz bölümünün incisi konumundadır. Bu yayla nefes alıp yaşamın tadına varmak için mükemmel bir seçimdir. Ayrıca bu yayla diğer yaylalardan farklı olarak oldukça kolay ulaşıma sahiptir.

 

Birçok turizm alternatifi olan bu yaylada kaplıca turizmi, yayla yürüyüşü, Kaçkar tırmanışı gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca bu yayla İsrailli dağcı gruplar ve Avrupalı turistler için gözde turizm yeridir. Hatta bu yaylayı keşfeden Avrupalı turistler olmuştur.

Rize sınırlarındaki Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Ayder yaylası bitki ve hayvan çeşitliliğine sahiptir. Başka bir ifadeyle bu yaylanın zengin bir  flora ve faunası vardır.

 

Kaplıcalarıyla da ünlenmiş Ayder Yaylası 50 °C olan su sıcaklığı ile ziyaterçilerinin romatizma, mide rahatsızlığı ve kadın hastalıklarına faydalıdır.

 

Yayla içerisinde küçüklü büyüklü toplam 25 adet otel ve pansiyon yer almaktadır.  Ayder’de ahşap yapılar yaygındır. Bunu sebebi beton yapılanmaya izin verilmemiş olmasıdır. Yapılan binaların muhakkak ahşaptan olması gerekmektedir.

Dünyanın her kesiminden insana rastlayabileceğiniz, her yıl Ayder şenlikleri olan insanın doğayla bütünleşmesini sağlayan ve içerisinde yeme, içme, barınma ihtiyaçlarını giderebileceğiniz ulaşımı oldukça kolay, çeşitli bitki ve hayvanların bulunduğu bu yaylayı görmek istemez miydiniz?

Sibel E

Bir cevap yazın