Doğal Güzellikleriyle Sipahiler Mağarası

Doğal Güzellikleriyle Sipahiler Mağarası

Bartın’ın en önemli Mağaraları denildiği zaman ilk akla gelen Amasra da bulunan Gürcüoluk Mağarası ve Kayadibi bölgesinde bulunan Sipahiler Mağarasıdır.

Mağaranın adı köyün adından gelmektedir. Mağaranın bulunduğu yer ise Küre Dağları Milli Parkının sınırları içerisindedir. Sipahiler Mağarası şuan ki istatistiklere göre ülkemizin en kalın sarkıt oluşumuna ev sahipliği yapan bir yerdir.

Mağaranın güzellikleri bir yana Sipahiler Köyünün insanları da hoş görülü karşılamaları ile de insanda huzur duygusu yaratıyor. Yakın zamanda ise mağaranın restorasyon çalışmaları başlamış olup girişe demir kapılar konulmuştur. Mağaranın alt kısmında ise Alabalık Tesisleri bulunmaktadır. Bu tesislerde aile yâda dostlarınızla keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz. Çocuklarınız içinde çocuk parkı mevcuttur. Akan doğal su kaynakları ile yaş kış soğuk su bulabilirsiniz. Arabanızla kolaylıkla ulaşabileceğiniz yollar mevcuttur. Mağaraya doğru çıkarken yollarda kestane ağaçları mevcuttur. İnsanlarının hoş görüleri ile de kimse tarafından kestane almanıza bir şey demezler mağaraya çıkarken bir yandan da kestane yiyebilirsiniz. Mağaranın içerisinde yarasaların yuvalarına rastlayabilirsiniz. Sadece halatlar yardımı ile ilerleyebilirsiniz ve mağaranın diğer ucu olan Almalı Düzü İn Boğazından çıkabilirsiniz ancak günümüze gelene kadar bu yollar göçmüştür.  Mağarada dikit, sarkıt, traverten ve soğan oluşumları ile mağaraya ayrı bir hava katmaktadır.

Sipahiler Mağarası ziyaretçilerini bekliyor ve sizleri muthiş mağara görüntüleri ile baş başa bırakıyoruz.

Görsel İçerikler : Satı İnan ‘ a aittir. Destekleri için Teşekkür ederiz.  

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Sibel

2 thoughts on “Doğal Güzellikleriyle Sipahiler Mağarası

Bir cevap yazın