Doğal Güzellikleriyle Ceneviz Kalesi

Doğal Güzellikleriyle Ceneviz Kalesi

Düzce doğasıyla ve Batı Karadeniz’in ayakta kalan tek antik kenti olan Düzce’nin tarihi,  açıdan çok büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Kalenin yapımında moloz taşlarla ve kiremitler kullanılarak yapılmıştır. Ceneviz Kalesi kara tarafında giriş kapısı ve yanında da yüksek bir kulesi bulunmaktadır. Tarihinden bahsetmek gerekirse 4. Haçlı Seferleri için Venedik gemileri ile İstanbul’a gelen ve çoğunluğu Latin olan Haçlı Ordusu, konuk olarak girdiği İstanbul’u zapt eder.

1204’den 1261’e kadar süren Latin İmparatorluğu döneminde Karadeniz kıyılarında egemenlik kurarlar. Ceneviz Kalesin de bu dönemden kalmaktadır. Şehir merkezine 3 km uzaklıkla olan Ceneviz Kalesi tarihimiz açısından öneme sahiptir. Havaalanına 230 km uzaklıktadır. Bunun yanında doğayı yaşayabileceğiniz tarihi Ceneviz Kalesinin doğunda ve batısında yer alan iki küçük koy ve kumsallı plajlar vardır. Avrupa Çevre Eğitim Vakfı tarafından Mavi bayrak verilmiştir. Kale piknik ve oturma alanları ile çevrili olup doğal güzellikleri ve tarihsel konumu ile ziyaretçilerini beklemektedir.

 

Düzce’ye yolunuz düşerse bu tarihi ve doğal güzellikleri görmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Sibel

7 thoughts on “Doğal Güzellikleriyle Ceneviz Kalesi

  1. Usually I do not learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing style has been surprised me. Thank you, quite nice post.

Bir cevap yazın