Doğal Güzelliği ve Defne Ağacı Hikayesiyle Harbiye

Doğal Güzelliği ve Defne Ağacı Hikayesiyle Harbiye

Harbiye

Hatay’ın Defne ilçesine bağlı bir mahallesidir Harbiye.  Antakya bölgesinin en eski şelalesine sahiptir.

Yeşil alan bakımından zengin ve şaleleri ile ünlü bu yer Ortadoğu ile Türkiye’yi birbirine bağlayan yol üzerinde yer alır.  Bu sebeple Ortadoğu’dan gelen turistler için uğrak yeri özelliğindedir.  Harbiye için Türkiye’nin birçok yerinden turlar düzenlenmektedir.

 

 

 

 

Ağaç, bitki, yeşillik zenginliği yaşayan bu mekân Karadeniz yaylarlarını anımsatmaktadır.  Harbiye şelaleleri mis gibi havası ve yemyeşil doğası ile görülmesi gereken yerlerden biridir.

 

Harbiye Efsanesi

 

Zeus’un oğlu Işık Tanrısı Apollon, ırmak kenarında Defne adındaki genç ve güzel kızı görmesiyle başlayan hikayede Apollon kızla konuşmak ister. Kız ise büyük bir korkuyla Apollon’dan kaçmaya başlar. Çünkü onun kendisine karşı bir şeyler hissetmiş olabileceğini ve sevişen kadınların başlarına kötü şeyler geldiğini bilir. Fakat çapkın Apollon kızı bırakmaz ve peşinden koşmaya devam eder. Belirli bir süre sonra Defne’yi yakalayarak artık kurtuluşunun olmadığını söyler. Kurtulamayacağını anlayan Defne ayağı ile toprağı kazıyarak -“Ey toprak ana, beni ört, beni sakla, beni koru.”  Diye yalvarır. Yalvarması ile birlikte vücudu sertleşen Defne odunlaştığını hisseder. Göğüsü kabuk kaplayarak saçları yaprağa, kolları ise dala dönüşür. O vakitten sonra Apollon ağaca dönüşen defneyi kutsal ağacına dönüştürür. Kahramanlar, savaş kazananlar artık defne ağacının yapraklarını taç olarak takmaya başlar. Bu olayın geçtiği yer olan Harbiye’de hal daha Defnenin göz yaşları şelaleler meydana getirerek akar.

Sibel E

Bir cevap yazın