Divan Edebiyatı Müzesi (Galata Mevlevihanesi)

Divan Edebiyatı Müzesi (Galata Mevlevihanesi)

Herkes tarafından büyük bir beğeniyle bakılan İstanbul’un önemli müzelerinden bir tanesi Divan Edebiyatı Müzesi ( Galata Mevlevîhânesi)’dir.

27 Aralık 1975 yılında müze olarak hizmete açılmıştır. Eskiden Mevlevihane olan yer İstanbul Beyoğlu’nda Tünel tarafında Galip Dede Caddesi’nde bulunmaktadır. Galata Mevlevihanesi’nin tarihi II. Bayezid dönemi 1491 yılına kadar uzanmaktadır. 1765’de Tophane yangını meydana gelmesiyle harap olan Mevlevihane bir yıl içinde yeniden inşa edilerek hizmetlerine devam etmiştir.

Sırasıyla 1819, 1835 ve 1855 yıllarında büyük onarımdan geçmiştir. Cumhuriyet döneminde tekkeler kapatıldıktan sonra ilkokul ve lojman olarak kullanıldıktan sonra 1967 ve 1975 yıllarında onarım ve düzenlemelerden sonra müze olarak hizmete başlamıştır. 1975’den itibaren de Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze olarak ziyaretçilerini beklemektedir. Girişte ise küçük mezarlıklar bulunmaktadır. Bunlar Şeyh Galib ve Nayi Osman Dede’nin mezarları bulunmaktadır. Kronolojik sıra ile divan şairlerinin divanları ve mevlevihanesin de yetişmiş olan ünlü insanlarında el yazması eserleri yer almaktadır.

 

Türkiye’de görülmesi gereken yerler arasına kolaylıkla alabiliriz. Ziyaret etmek isteyenler için gün ve saatler: Pazartesi hariç hafta içi 09:00–19:00 – Hafta sonu: 09:00-16:30 ziyaretçileri beklemektedir.

Sibel

Bir cevap yazın