Denizli Yöresel Yemekleri

Denizli Yöresel Yemekleri

Horozu ile ünlü Denizli, Türkiye’nin en kalabalık 21. ili. Bir milyonluk nüfusu ile Denizli’de gezip görebileceğiniz bir çok yer bulunuyor. Peki, buraya gelmişken ne yiyeceksiniz? Denizli’mutfağında neler var? İşte Denizli yöresel yemekleri…

Çiçek Böreği 

denizli-yoresel-yemekleri-denizli-mutfagi-9

Sebze yemeklerinin ağırlıkta olduğu Denizli mutfağında hamur işlerinin de özel bir yeri var. Patates ve beyaz peynirli iç harcı ve susam ile çörek otuyla süslenen üzeri ile kıtır kıtır bir börek. Pratik bir börek olmasına karşın oldukça lezzetli ve diğer birçok börek tarifine kadar daha hafif olduğunu söyleyebiliriz.

Arabaşı 

denizli-yoresel-yemekleri-denizli-mutfagi-8

Tavşan eti ile hazırlanan bu yemek, Denizli mutfağının yöresel lezzetleri arasında. Daha çok kış aylarında tüketilir.

Mısır Gömbesi 

denizli-yoresel-yemekleri-denizli-mutfagi- 7

Denizli mutfağının özel lezzetlerinden biri olan mısır gömbesi, iç malzemesi kıyma olan lezzetli bir hamurdan yapılan bir hamurişidir. Yöre halkı tarafından sıkça tüketilir. Yanında ayran turşu ve tarhana çorbası ile birlikte servis edilir.

Yen Böreği

denizli-yoresel-yemekleri-denizli-mutfagi-6

Mısır unu ile hazırlanan hamuru, kıymalı iç harcı ve üzerine iç yağ dökülerek servis edilen yen böreği, Denizli mutfağının yöresel lezzetlerinden biri.

Cızlama

denizli-yoresel-yemekleri-denizli-mutfagi-5

Patates ile hazırlanan bir hamurdan yapılan cızlama, üzerine tereyağı gezdirilerek servis edilen bir lezzettir. Genellikle yanında pekmez ile birlikte servis edilir.

Bahar Gevreği 

denizli-yoresel-yemekleri-denizli-mutfagi-4

Mercimek ve soğanın yufka ile buluştuğu bahar gevreği, Denizli’nin yöresel yemekleri arasında yer alıyor.

Zeytinyağlı Patlıcan Gömme

denizli-yoresel-yemekleri-denizli-mutfagi-3

Közün içinde pişirilen patlıcanın üzerine tuz, limon ve zeytinyağı gezdirilmesinin ardından lezzetli bir salataya dönüşen zeytinyağlı patlıcan gömme, hem lezzeti hem de kokusu ile Denizli mutfağının vazgeçilmez tatlarından.

Patlıcanlı Kapama

denizli-yoresel-yemekleri-denizli-mutfagi-2

Karnabaharlı Tavukgöğsü

denizli-yoresel-yemekleri-denizli-mutfagi-

 

Kubra

Bir cevap yazın