Datça’da Ne Yenir?

Datça’da Ne Yenir?

Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan Datça, önemli turizm bölgelerinden biridir.  Doğası, tarihi ve turizm bölgeleri ile özellikle ilkbahar- yaz sezonunda yurtiçi ve yurtdışından gelen ziyaretçiler oldukça fazla. Peki, Datça’da ne yenir? Nerede yenir? İşte Datça’nın meşhur lezzetleri…

Balık

datca-da-ne-yenir-5

Datça’da balık oldukça sevilen bir lezzet. Zaten bölgede birçok balıkçı da bulmak mümkün. Bazıları manzara konusunda bekleneni karşılamasa da, aralarında hem göze hem de damağa hitap edenler de var. Cafe Inn de onlardan biri.

Bademli İncir Tatlısı 

datca-da-ne-yenir-4

Yolunuz Datça’ya düşerse bademli incir tatlısının tadına bakmadan geri dönmeyin. Tam bir vitamin deposu olan bu tatlı, turistlerin de en sevdiği lezzetlerden biri.

Ahtapot Salatası 

datca-da-ne-yenir-3

Sahil kesimindeki Datça’da deniz mahsulleri bolca tüketiliyor. Balıkların yanı sıra, ahtapot salatası da sevilen lezzetlerden. Balık restoranlarının da favorilerinden.

Damat Tatlısı 

datca-da-ne-yenir-2

Datça’nın meşhur tatlılarından biri daha. Türkiye’nin daha birçok yerinde yapılıyor olmasına rağmen, buradakinin tadı da bir başka. Bölgedeki ev yemeği restoranları ve balıkçılarda bu tatlıdan rahatlıkla bulabilirsiniz. Tatlı yörede “saraylı” olarak da bilinir. Tatlının bir özelliğinin de Datça ile meşhur olan bademin kullanılması.

Ütmek Kavurması 

Datça’da ne yenir? diyorsanız bu lezzeti es geçmeyin. Datça’da oldukça meşhur olan bu lezzet, yöreye ziyarete gelen tatilcilerin de ilgisini çekiyor.

Izgara Kalamar

datca-da-ne-yenir-

Klasik bir kalamar tavadan farklı olarak ızgarası da rağbet görüyor. Çok sevilen bu lezzet, özellikle balık restoranlarında en çok tercih edilen aperatiflerden.

Kubra

Bir cevap yazın