Cumalıkızık Köyü Bursa

Cumalıkızık Köyü Bursa

İstanbulluların yakın bir rota arayışında tercih ettiği, Bursa’nın en güzel yerlerinden biri ve Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Bursa Cumalıkızık Köyü, haftasonu kaçamağı için yeni bir yer keşfetmek isteyenlere de hitap ediyor. Doğal atmosferi, sevimli sokakları, renkli evleri, tarihi yapıları ve çok daha fazlası ile burada zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

bursa-cumali-kizikkoyu-

Bursa Yıldırım’da bulunan Cumalıkızık Köyü, bir vakıf köyü olarak kurulmuştur. Günümüze gelene kadar tarihi yapısını ve orijinal dokusunu korumayı başarmış olan köyde yapabileceğiniz birçok farklı şey var. Ama her şeyden önce buranın köy kahvaltısını denemeden dönmemenizi öneriyoruz. Köyün en doğal lezzetleri ile hazırlanan kahvaltı sofralarında yedikçe yemek isteyeceksiniz.

bursa-cumali-kizikkoyu- 2

Burada ne yapacağınıza karar vermek için birçok alternatifiniz olacak. Üstelik gün boyu fazla para harcamadan da Cumalıkızık Köyünde rahatça vakit geçirebilirsiniz. Size anı olmasını isteyeceğiniz birkaç günlük köy hayatında, döndüğünüzde sevdiklerinize göstermek için bol bol fotoğraf çekmeyi, taş evlerin, renkli binaların arasında sokaklarda yürümeyi ihmal etmeyin.

bursa-cumali-kizikkoyu-3

Köyde yapacağınız keşif yürüyüşünün ardından yukarıda bulunan köyün camisinin hemen yanıbaşındaki köy kahvesinde soluklanabilir ve lezzetli çayın keyfini çıkarabilirsiniz. Eğer İstanbul ya da Bursa yakınlarındaysanız, haftasonu kaçamağı için bol bol vakit geçirebileceğiniz bu köyde, sevdiklerinize götürebileceğiniz hediyeler de var. Köyün sokak aralarında bulunan dükkanlarda antika eşyalar, hediyelik eşyalar ve gündelik eşyalar bulabilirsiniz. İstanbullular için buraya ulaşmak yaklaşık 2.5 saat sürüyor. Bursa’ya araba ile ulaştıktan sonra 20-25 dakikalık bir yolculuğun ardından da köye ulaşabilirsiniz.

Kubra

Bir cevap yazın