Kırşehir’de Eşsiz Güzellik: ÇİÇEKDAĞI

Kırşehir’de Eşsiz Güzellik: ÇİÇEKDAĞI

Temiz havası ve sevecen insanları ile bizleri büyüleyen Çiçekdağı doğal güzellikleri ile de gezi severleri heyecanlandırmaktadır. Tarihi yapıları ile de gözlerimizi kamaştırmaktadır. Bu eşsiz yeri birde bizim yazımız ile okuyunuz…

BOYALIK KÖYÜ; ÇİÇEKDAĞI

Çiçekdağı, 1845 yılında Boyalık isminde şirin bir köy olarak isimlendirilmiştir. Boyalık köyü (Çiçekdağı), Yozgat’ın Kızıl koca ve Sungurlu’nun Selmanlı Bucağında varlığını sürdürmüştür. Daha sonralarda ise, Mecidiye adı ile Yozgat’a bağlı bucak olmuştur. Mecidiye, 1855 yılında ilçe olmuştur. Mecidiye’nin 1910 yılında ilçe sıfatı kaldırılarak Mecidiye, bu dönemde ilçe olan Kırdök köyüne bağlanmıştır. 1912 yılına kadar Mecidiye, Kırdök’e bağlı kalmıştır. 1912 yılında da yeniden ilçe olan Mecidiye daha sonra pek çok değişikliğe uğramıştır. 1930 yılında ise ilçenin adı Çiçekdağı olarak değiştirilmiştir.

KIRŞEHİR’İN KUZEYDOĞUSUNDA

Çiçekdağı, Kırşehir ilinin kuzeydoğusunda yer alan güzel bir ilçedir. Kırşehir’e 66 kilometre uzaklıktadır. Çiçekdağı’nın 18.038 nüfusu bulunmaktadır. 950 km yüzölçümü olan ilçe 13.842 hektar ormanla kaplıdır. İlçede, 2 adet kasaba belediyesi ve 44 adet köy bulunmaktadır.

100. YIL ATATÜRK ÇAMLIĞI

Karasal iklim özelliğindedir. Çiçekdağı civarında kurakçıl bitki hâkimiyeti vardır. Geven, ada çayı, deve dikeni, kekik, yonca ve sığırkuyruğu geniş alana yayılan bitkilerdir. Aynı zamanda ilçede meşe ve karaçam ormanlık alanları da bulunmaktadır. Bu ormanlık alanlar oksijen miktarı bakımından önemli bir yere sahiptir. İlçede 100. Yıl Atatürk Çamlığı bulunmaktadır. Bu çamlık görülmeye değer güzelliktedir.

İLÇENİN ÖNEMLİ GEÇİM KAYNAĞI

Çiçekdağı ilçesinin en önemli geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Özellikle son zamanlarda mevcut termal kaynakların varlığı ve 100. Yıl Atatürk Çamlığı ile ilçenin turizme kazandırılması ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Çiçekdağı ilçesinde bulunan Tarım İşletmesi, 1942 yılında kurulmuştur. İlçede, 16.375 dekarlık alanda yonca, arpa, buğday, korunga üretimi yapılmaktadır.

İLÇENİN EKONOMİK DURUMU VE İDARİ YAPISI

İlçede 95 dükkân kapasitesi olan Küçük Sanayi Sitesi bulunmaktadır. Ayrıca ilçede 2 adet un fabrikası da yer almaktadır.  İlçenin 2 kasabası, 44 köyü ve 3 mezrası bulunmaktadır. İlçeye en yakın köy Harmanpınar Köyü iken ilçeye en uzak köy ise Çiçekli Köyüdür. Çiçekli Köyü ilçeye 50 kilometre uzaklıktadır.

KARAKURT KAPLICASI

Karakurt Kaplıcası, Çiçekdağı ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Karalar köyünde yer almaktadır. Kaplıcanın pek çok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir. Kaplıca, Anadolu Selçuklu devleti zamanında hizmete açılmıştır. Karakurt Kaplıcasında 50 yatak kapasiteli konaklama tesisi bulunmaktadır.

KALENDER KARAKURT KÜMBETİ

Çiçekdağı ilçesinde yer alan bu kümbet Karakurt Kaplıcasının hemen yanında bulunmaktadır. Kalender Karakurt Kümbeti 1135 yılında Anadolu Selçuklu hükümdarı olan Kılıç Arslan tarafından inşa edilmiştir. Kümbet, Karakurt baba adına yapılmıştır. Kümbetin kitabesi bulunmamaktadır. İnce bir işçilikle yapılan kümbette zaman zaman onarım yapılmıştır.

BULAMAÇLI KAPLICASI

Bulamaçlı Kaplıcası, Çiçekdağı ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıktadır. Kaplıcanın şifa kaynağı olduğu söylenmektedir. Kaplıca suyu romatizmalı hastalıklar, nevraljin, nevrit ve kadın hastalıkları gibi hastalıklara şifa bulmaktadır. Kaplıcada 20 yatak kapasiteli konaklama tesisi de yer almaktadır.

YÖRESEL LEZZETLER

Çiçekdağı, Kırşehir’in güzide ilçelerinden bir tanesidir. Çiçekdağı geziniz sonrasında Kırşehir’e özgü Tandırda çömlek paça, çömlekte kuru fasulye, et yahnisi, kesme aşı gibi lezzetleri tatmanızı tavsiye ederim. 

İLÇEYE ULAŞIM

Çiçekdağı ilçesi, Kırşehir iline 58 kilometre uzaklıktadır. Kırşehir ve Çiçekdağı arasında 1300 metre yükseklikte Çiçekdağı geçidi yer almaktadır. Çiçekdağı Ankara’ya 187 kilometre uzaklıktadır. İlçeye ulaşım Kırşehir Yozgat Yolu üzerinden 1 saat 7 dakikada sağlanabilmektedir.

ÇİÇEKDAĞI SİZ DEĞERLİ SEYAHAT SEVERLERİ BEKLİYOR

Eşsiz damak tatları ve kaplıcaları ile bizleri büyüleyen Çiçekdağı ilçesini mutlaka görmenizi ve bu eşsiz yerde ailenizle birlikte güzel vakitler geçirmenizi dilerim. Yeni bir yazımızda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Facebook: facebook.com/secreturkey

Instagram: instagram.com/secreturkey

Twitter: twitter.com/secreturkeycom adreslerinden bizleri takip edebilir, yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Sibel

Bir cevap yazın