Çeşme Müzesi

Çeşme Müzesi

Çeşme Kalesi’nde yer alan Çeşme Müzesi kalenin görünüşü bakımından ne kadar zengin bir mimari esere sahip olduğu kuşkusuz kaçınılmaz.

Kale içindeki müzesi eserleri bakımından da oldukça zengin ve hayranlık bırakır cinstendir. Kalenin Barbaros Kulesi 1965 yılında İstanbul Topkapı Müzesi’nden getirilen silahlarla siyah müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Ne yazık ki 1984 yılına kadar devam etmiştir. Çeşme Müzesinde bulunan silahlar salonundaki aşırı nemden dolayı eserler bozulmaya başlamıştır. Daha sonra İzmir Arkeoloji ve Ödemiş Müzesine eserler devredilmiştir. Salon 1964 yılında düzenlenerek Ildırı (Erythrai) Antik şehrinde yapılan kazılar sonucunda elde edilen çok sayıda eser sergilenmektedir. Bu araştırmalar sonucunda ortaya çıkan askeri ve sivil yapılan kale içinde ziyaretçilere sunulmuştur.

Müzede çoğunlukla Roma ve Helenistik dönemlerine eserler vardır. Bu eserlerden bazıları: Büstler, mermer heykeller, gümüş ve bronz sikkeler, altın varak, Pişmiş topraktan yapılmış olan tanrı ve tanrıça heykelleri, amphoralar gibi eserler’dir.

DSC01370 cesme_muzesi1

Görülmeye değer yerlerden birisidir. Çeşme Kalesini ziyaretinizi yaptıktan sonra mutlaka kale içinde bulunan Çeşme Müzesini de görmenizi tavsiye ederim.

Sibel

One thought on “Çeşme Müzesi

Bir cevap yazın