Cennet Köşesi Ayder Yaylası

Cennet Köşesi Ayder Yaylası

Bugün sizlere üniversitedeki ev arkadaşımın memleketinde bulunan güzel bir yayla hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Bu arada Sercan kardeşime saygılar. Daha fazla merak ettirmeden bu güzel yaylanın adı Ayder Yaylasıdır.

Ayder Yaylası 2
Ayder Yaylası 2
Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Ayder Yaylası Rizenin Çamlıhemşin ilçesinin19 km.güney doğusunda ve 1350 m. yükseklikte çam ormanlarıyla kaplı özellikle yayla niteliğinde Doğal güzelliklerle ve yeşilliklerle dolu bir yerdir. Klasik tatildeki gibi kum, deniz, güneş dışında bol oksijen almak isteyenler, gidilmesi gereken yerlere kolaylıkla yazabileceğiniz güzel bir yayladır. Ayder Yaylası 1987 yılında turizm merkezi olmaya hak kazanmıştır. 1994 yılında  da milli park olarak kayıtlara geçmiştir. Bu güzel yaylanın en önemli özelliği ise kaplıcalarının şifalı olmasıdır. Ayder Yaylası kaplıcaları ile romatizma, sinir hastalıkları ve cilt hastalıklarına şifalar bulabilirsiniz. Yayla adeta Karadeniz’i insana âşık eder derecesinde. Yemek düşkünleri için tesislerde enfes bir Karadeniz yöresel yemekleri ziyareti çekebilirler. Bu enfes tatlardan bazıları; Hamsi buğulama, hamsi köftesi, kaymak mıhlama ve kabak çorbasının nefis tadına bakabilirler.

Yolunuz düşerse mutlaka Fırtına Deresin’de uğrayınız. Sevdiklerinizle rafting yapabilmeniz için en uygun yerdir. Yeni bir yazımızda görüşmek üzere dostlarım. ALLAH’A emanet olun..

Sibel

One thought on “Cennet Köşesi Ayder Yaylası

Bir cevap yazın