Çengelköy’de Ne Yapılır?

Çengelköy’de Ne Yapılır?

İstanbul’un en güzel, en tarihi ve en sıcak semtlerinden biri olan Çengelköy, geçmişte şehrin en pahalı ve en lüks yerlerinden biriydi.

cengelkoy-ne-yapilir-7

Yalıların oldukça yoğun olduğu semt, yakın bir tarihe kadar ağırlıklı olarak Rum’ların oturduğu bir semtti.

cengelkoy-ne-yapilir-8

Zaten Çengelköy’e gittiğinizde buradaki eski dönemlerden kalan Aya Yorgi kilisesini de bulabilirsiniz.

cengelkoy-ne-yapilir-9

Semtin en önemli iki yalısı Sadullah Paşa ve Abdullah Ağa yalılarıdır. Salatalığı ile meşhur olan semt, bugün restoran ve cafelerin oldukça yoğun olduğu bir noktadadır. Müthiş bir deniz manzarası, tertemiz havası ve samimi sokakları ile Çengelköy, ilk geldiğinizde bile kendinizi ait hissedeceğiniz bir yer.

Kuleli Askeri Lisesi burada yer alır. Askeri liseyi biraz geçtiğinizde Çengelköy’ün merkezine ulaşabilirsiniz. Semtin en kalabalık ve hareketli noktası burasıdır.

cengelkoy-ne-yapilir-2

Tarihi Çınaraltı çay bahçesi de burada yer alır. Denize sıfır oluşu, samimi ortamı ile özellikle güzel havalarda adeta bir insan seli ile karşılaşırsınız. Oturacak yer bulmak için biraz beklemek ya da biraz şanslı olmak gerekiyor. Asırlık çınar ağaçlarının bulunduğu Çengelköy’de bir de Çınaraltı kafe de bulunmaktadır. O da denize oldukça yakın bir noktadadır. Az ilerisinde bulunan Çengelköy börekçisinden börekler, poğaçalar alınır burada sıcacık çay eşliğinde güzel bir pazar kahvaltısı yapılır.

cengelkoy-ne-yapilir-3

Çengelköy’de nargile cafe’ler de oldukça yoğunlukta. Çınaraltı başta olmak üzere, Kahverengi cafe, Allegria cafe gibi kafelerde de nargile içebilirsiniz.

cengelkoy-ne-yapilir-4

Burada alkollü mekan ise yok denilecek kadar az. Salaş, ayaküstü bir şeyler yiyebileceğiniz bir yer arıyorsanız, rotanızı Durak büfe’ye çevirebilirsiniz.

cengelkoy-ne-yapilir-5

Lezzetli tatlılar, nezih bir ortam ve deniz manzarası ile birlikte uygun fiyatlar için de Çengelköy Sütiş’i tercih edebilirsiniz.

cengelkoy-ne-yapilir-6

Ayrıca yolunuz buraya düşerse, semtin meşhur Çengelköy Kokoreççisi’nde lezzetli kokoreç ve midyelerin tadına bakmadan geri dönmeyin.

Kubra

Bir cevap yazın