Cehennem Deresi Kanyonu – Artvin

Cehennem Deresi Kanyonu – Artvin

90 derecelik yamaç eğilimine sahip Ardanuç Cehennem Deresi, Çoruh Nehri’nin kollarında açılan dar ve derin vadidir.

200 metre yüksekliğe sahiptir ve dik bir duvarı andırır. Bu özelliği ile de oldukça dikkat çekmektedir. Artvin-Ardanuç karayolunun 25. Kilometresinde yer alan Ardanuç Cehennem deresi ilgi çekici doğal yapısı ile görülmesi gereken yerler arasındadır.

 

Dünya’nın sayılı kanyonları arasındadır.  Akarsuların kayaları oyması ile oluşmuş kanyon doğal oluşumları ile muhteşem bir yapı özelliği taşımaktadır. Kıvrımlı bir yapı ve yüzeylerinde pek çok doğal oluşumu arındıran bir kanyondur.

ABD’nin Arizona kentinde yer alan Grand Kanyon’dan sonra Dünyanın en büyük kanyonu olan Cehennem Deresi Kanyonu Artvin’ini Ardunç ilçesinde yer alır. Kanyonun muazzam turistik çekiciliği bulunurken turistik açıdan gün yüzüne çıkamamıştır. Benzerlerinin 5 milyona yakın ziyaretçisi bulunmaktadır. Artvin Ardanuç ilçesinde bulunan ve birinci derece sit alanı olan Dünyanın en büyük ikinci kanyonu Cehennem Deresi Kanyonu Alternatif turizm kapsamında ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Hak ettiği ilgiyi göremeyen kanyon yılda çok az sayıda  yerli turist ağırlarken Cehennem Deresi kanyonuna benzer kanyonlar yılda 5 milyona yakın turist çekmektedir. Yılda ortalama 5 bin kişiyi ağırlayan kanyona ziyaret edenler çoğunlukla yerli turistlerdir.

Türkiye’nin en büyük kanyonu özelliği taşıyan Cehennem Deresi Kanyonunun değerini arttırmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Artvin Valiliğince yapılmaktadır.

Vali Cirit, “Burası Arizona’dan sonra ikinci büyüklükteki kanyona sahip ilçemiz ve Artvin bu güzelliklerini bütün dünyaya açıyor. Dünyaya açarken de tanıtım noktasında ne yapmamız gerekiyorsa onu yapıyoruz. Bu gün Ardanuçlular ve Artvinliler bizimle birlikte hareket ettiler. Bu güzellikleri hem onlarla birlikte yaşadık hem de basın aracılığıyla tüm Türkiye’ye ulaştırmış oluyoruz. Bundan sonraki beklentimiz, hem yurt içinden hem yurt dışından turistleri burada ağırlamak ve misafir etmektir. Artvin her çeşit turizm merkezi olmaya aday özelikleriyle nadide bir ilimizdir. Bugün dağ tırmanışı yapıldı. Everest’e tırmanan dağcılar getirdik. Hem kaya tırmanışının nasıl olduğunu, hem de burada dağcılık sporuyla ilgili neler yapılabileceğini bize gösterdiler. Dağcılık sporuyla ilgilenen uzman ve gönüllü sporcuları ilimize bekliyoruz. Umarım Artvin her yönünü tüm ülkemize ve dünyaya duyurur.”  Şeklinde yaptığı konuşma ile Cehennem Deresi Kanyonunun çekiciliğini arttırma çalışmaları yaptıklarını belirtmiştir.

Sibel E