İztuzu Plajı

İztuzu Plajı

Caretta Carettaların Yumurtlama Alanı Tatlı ve Tuzlu Suyun Bir Arada Bulunduğu Plaj; İztuzu Plajı

İztuzu plajı, Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan beldesi yakınlarında yer alan 4,5 km uzunluğa sahip bir plajdır. Bir çok ödüle sahip olan plaj;

·        2008’de Avrupa’nın En İyi Açık Alanı (The Times),

·        2011’de Avrupa’nın En İyi Plajı (Zoover ve Meteovista),

·        2013’te Avrupa’nın En İyi 7. Plajı (Trip Advisor) ödüllerini almıştır.

Radar tepesinin eteklerinden başlayan kumsal Delik Ada Önüne kadar uzanmaktadır. Medcezir sebebiyle deniz suyu bazen deltaya bazen ise Akdeniz’e akıyor. Bu nedenle Dalyan Ağzı Bölgesinde kumlar sürekli şeklini değiştiriyor.

Altın sarısı renge sahip kumu ile İztuzu plajı, bir tarafında tatlı suyu diğer tarafında tuzlu suyu barındıran Dünya’nın eşsiz plajıdır. 5.400 metre uzunluğa sahiptir. Plaj derin değildir. Kaç metre açılırsanız açılım su boyunuzu aşmamaktadır.

Plajın en önemli kuralı insanların caretta carettalar barış içinde olmalarıdır. Gündüz tatilcilerin serinlemesine olanak sağlayan plaj gece de caretta carettalara yumurta bırakma alanıdır.  Bu özelliği ile plaj “Kaplumbağa Plajı (Turtle Beach)” olarak da anılır. Caretta carettalar tarafından yumurta bırakılan alan tatilciler tarafından yumurtalara zarar verilmemesi için düzenli olarak işaretlenmektedir. 1988 yılında alınan karar ile plaj caretta carettaların rahatsız olmaması için saat 20:00-08:00 arasında kapalıdır. Bu saatlerde plaj çevresinde ışık yakmak ve gürültü çıkarmak

Plajda denize girenlerin yumurtalara zarar verememesi için yumurtaların olduğu bölgeler düzenli olarak işaretlenmektedir. 1988 yılında alınan karara göre plaj, kaplumbağaların rahatsız olmaması için saat 20:00-08:00 arası kapalıdır ve çevresinde gürültü çıkarmak veya ışık yakmak yasaktı.

Caretta Carettalar sadece temiz ve doğal kalabilmiş alanlara yumurtlamaktadır. bu durum İztuzu’nun doğal ve temiz olduğunun kanıtı olmaktadır.

 

Plajda yaralı Caretta Carettalar için Caretta Caretta tedavi merkezi yer almaktadır.

 

 

 

Sibel E